YEDİNCİ GEMİ FİLM BİLGİSİ
Transformers: Revenge of the Fallen (2009)

Transformers: Yenilenlerin İntikamı
Forum resmi
IMDBRT
Yönetmen: Michael Bay
Yazar/Senarist: Ehren Kruger, Roberto Orci
Tür: Aksiyon / Macera / Bilim Kurgu / Gerilim
Konu: Sam Witwicky, Transformers`ın kökenleri konusunda yeni detaylar keşfeder. En büyük mücadele, Mısır`daki Giza piramitlerinde gerçekleşir. Çünkü aranan tapınak bu bölgededir. Filmde Transformers`ın...
IMDB Notu: 6 / 10 (99,110 oy)
RT Notu: 20 / 100
Süre: 150 dakika
Ülke: ABD    Dil: İngilizce   
Ödüller: Oscar adayı oldu
Oyuncular: Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro

Film sanki biraz aceleye gelmiş gibi. Çoğu sahne anlaşılmıyor bile siz ne olduğunu seçmeye çalışırken arkada bir sürü olay oluyor, bazı robot efektleri o derece kötü ki sizi filmden koparıyor, çoğu robot dövüşünü anlamak sizi rahatsız dahi edebiliyor.

Normalde bu tip filmlerde bir sene sonra bile çıksa efektler bir önceki filmden daha iyi olurlar, ama bu sefer biraz geriye doğru gitme var gibi, belki sorun benim izlediğim sinemadadır, Blu-Ray'i çıkınca alıp bir daha gözden geçiririm.

Senaryo aşırı derece boş, ayrıca bazı filmde atlamalar da var, mesela bazı karakterler bir anda siz daha ne olduğunu anlamadan ortadan kayboluyor, aynı şekilde etrafta bir anda daha önce görmediğiniz kişiler ve robotlar beliriyor sizde bunlar ne ara gelmişler diyorsunuz.

Film de robotlarımızı pek göremiyoruz, film tamamen Shia LaBeouf ve Megan Fox üzerine kurulmuş.

Savaş sahneleri de önceki filme göre çok yetersiz olmuş, askerler oldukları yerde ateş ederken sağda solda patlama oluyor bazıları havalara fırlıyor o kadar. Özellikle sonlara doğru efsane olması gereken ve filmin en önemli denebilecek sahnesinde ağır çekim de Shia LaBeouf ve Megan Fox'u patlamalar eşliğinde ve peşlerinden robotlar kovalarken görüyoruz ama o sahnede yapılan en büyük hata Megan Fox'u ağır çekim koymak olmuş.

Michael Bay yine güzel görünen alakasız sahneleri filmin sağına soluna yerleştirmiş, güzel mi olmuş derseniz tuhaf olmuş ama güzelde olmamış denemez.

Başka bir eksik noktada bukadar beyaz bir filme böyle bembeyaz bir lazer altyazı konulmaz, bazı yerlerde okuyamıyorsunuz.

Açıkçası Transformers önceki filme göre birhayli kan kaybetmiş, böyle giderse 3. film daha da kötü olacak gibi. iki yılda bir yeni film çıkarmak yerine süreyi biraz daha uzatsalar bence daha iyi olurmuş.

Bu filmden sonra 1 Temmuz 2011'i iple çektiğim söylenemez.

Yazar: KıvılcımArduc