forum resmi


IMDB
August Rush (2007)

Directed by: Kirsten Sheridan
Genre: Drama / Music / Romance
Tagline: An incredible journey moving at the speed of sound
Plot Outline: A drama with fairy tale elements, where an orphaned musical prodigy uses his gift as a clue to finding his birth parents.
User Rating: 7.5 / 10 (9,539 votes)
Runtime: 114 min / Israel:100 min
Awards: Nominated for Oscar.
Cast: Freddie Highmore, Keri Russell, Jonathan Rhys Meyers, Terrence Howard


Sadece Müziği Dinle....


forum resmi


Hani bazı zamanlar içinize bir his doğar ama anlamlandıramazsınız, o an ya bir haber alırsınız, ya bir sevdiğiniz arar, ya da tanıdığınız biriyle karşılaşırsınız. İçinize doğan hissi o zaman anlamlandırırsınız. “İşte ben bunu hissetmiştim” diyerek… August Rush bu hisle başına oturduğum bir filmdi.

Bir çocuk yurdunda kalan Evan Taylor’ın duyduğu doğal sesleri müzik armonisi gibi algılayarak ve anne babasını bir gün bulacağına inanarak çıktığı yolculuğu anlatan bu masalsı film, Finding Neverland (2004) ‘dan tanıdığımız Freddie Highmore ‘un doğal ve etkileyici oyunculuğuyla taçlanmış. Babası Louis Connelly The Tudors’daki etkileyici perforansıyla tanıdığımız Jonathan Rhys Meyers ,annesi Lyla Novacek rolüyle Keri Russell ve Evan'ın kaldığı yurdun bağlı olduğu kurumda yardımsever bir memur olan Richard Jeffries rolüyle Terrence Howard da bu yolculukta eş zamanlı olarak Evan’a eşlik etmekteler.

Her ikisi de müzisyen olan Louis ve Lyla bir gün sahne performanslarından sonra içlerinden gelen değişik bir hisle birbirlerini bulurlar. O gece yeşerttikleri aşk, Lyla’nın hamile kalmasına neden olur ancak bir taraftan Lyla’nın babasının baskısı bir taraftan da Louis’in grubunun baskısı sonucu bir araya gelemezler. Daha sonra hamile kalan Lyla geçirdiği kazada çocuğunu kaybettiğini öğrenir. Bundan sonra farklı yerlerde ve farklı şekillerde müziği bırakan Lyla ve Louis yaşadıkları aşkı unutamazlar.
Evan ‘ın çocuk yurdunda ve oradan ayrıldıktan sonraki serüveniyle, Lyla ve Louis’in 10 yıllık ayrılığının paralel anlatıldığı bu masalsı film, görüntü yönetimiyle insanı büyülüyor. Görüntü yönetmeni, K- Pax, Hannibal ve Gladiator’de başarılı işler sergileyen John Mathieson’ın filme katkısı kesinlikle fark ediliyor. Işıkların kullanımı ve müzikle görüntülerin harika uyumu, K- Pax’deki görüntüleri çağrıştıran bir yapıya sahip.

forum resmiforum resmi


Hislerin yoğunlaştığı anlarda sahip olunan çekim ve insanların birbiriyle olan iletişiminin sonuçlarını pozitif yönde kullanılması filmi masalsı yapıya oturtan bir etmen. Bununla birlikte Evan’ın bir müzik dehası olması, müziği takip edip, kendi yaptığı müzikle ailesini bulma çabası da çocuksu bir hayal olmaktan çıkıp, gerçekliğe dönüşen bir serüven oluyor. Bu noktada filmin romantik yapısı ortaya çıkıyor. Aslında yetiştirme yurdundan kaçarak anne ve babasını bulma hikâyesi çok sıradan bir öyküyken, Evan’ın yaşadığı yolculuk, bu yolculukta karşısına çıkan olaylar, insanlar onu bir noktada olgunlaştırıyor ve karakterin gelişimini sağlıyor. Evan’ın müziğe olan yatkınlığı, bağlılığı, üstün yeteneği ve filmde bunun ilahi bir güç olarak sunulması aslında filmin iskeletindeki bu sıradan hikâyeyi, büyüleyen bir atmosferle süslenmiş, güçlü bir hikâyeye dönüştürüyor.

Müzik kullanımıyla da adım adım benzerlerini sollayan film, yine bir müzik dehasının anlatıldığı ve gerçek hikâyeden yola çıkan Vitus(2006) adlı İsviçre yapımı filmi çağrıştırmakta. Her ne kadar Vitus ile August Rush’ın amaçları örtüşmese de, her iki film de müzik dehası ve çok küçük olan çocukları ve onların büyüleyici dünyasını merkezine oturtmuştur.

forum resmiforum resmi


Bu filmi anlatırken kullanılan müzikler ve ses kurgusunu konuşmamak da filme ihanet olacaktır. Çünkü görüntü ve sesin uyumlu ve usta kurgusu sayesinde masalı gerçeğe dönüştüren bayan yönetmen Kirsten Sheridan’ın bu ikinci uzun metraj çalışması, insanla müziğin iletişimini anlatan nadir iyi filmlerden bir tanesi. Ayrıca müziklerden bir kısmını kendi sesiyle renklendiren Jonathan Rhys Meyers da oyunculuktaki başarısını müziğe yansıtmayı fazlasıyla başarmış. Ancak film müzik üzerine çeşitlememeler yapmış ve filmde bu çeşitlemelere çokça yer verilmiş olsa da August Rush'ı kesinlikle bir müzikal olarak değerlendirmemek gerekir. Müziğin bu filmde bir karakter olduğunu varsaymak yerinde olacaktır.

Filmde teknik açıdan sırıtan tek ayrıntı, gözüme gözüme sokulan yakın çekimlerde çocuğun gitar çalma sahnelerinde dublör kullanılmış olmasıydı. Bunu, yönetmen hızla ya da güzel geçişlerle filme yedirmeye çalışmışsa da bazı yerlerde sırıtmaktan ileri gidemiyor.

Bu güzel filmi izlememe altyazısıyla olanak sağlayan borndead dostuma da sonsuz teşekkürler.

Yazar: ggecim