Filmin Posteri Doğum tarihi : 21 Mart 1962
Doğum yeri : New York City, New York, ABD
Ödüller : Altın Küre adayı oldu

Biyografi Özeti:
Matthew Broderick (d.21 Mart, 1962) ABDli Tony Ödüllü sinema oyuncusudur. En çok Ferris Bueller's Day Off filmindeki rolü ve The Lion King isimli Disney animasyonunda genç Simbayı seslendirmesi ile bilinmektedir. The Producers ve Godzilla diğer ünlü filmlerindendir. Tiyatro oyunlarında yer almışdır. Matthew Broderick 1962 yılında New York şehrinde bir oyun yazarı, oyuncu ve...Tam Metin için tıklayın...

Matthew Broderick (d.21 Mart, 1962) ABDli Tony Ödüllü sinema oyuncusudur. En çok Ferris Bueller's Day Off filmindeki rolü ve The Lion King isimli Disney animasyonunda genç Simbayı seslendirmesi ile bilinmektedir. The Producers ve Godzilla diğer ünlü filmlerindendir. Tiyatro oyunlarında yer almışdır.

Matthew Broderick 1962 yılında New York şehrinde bir oyun yazarı, oyuncu ve ressam olan Nagy galerisinde resimleri yayınlanan Patricia (Biow) ve aktör James Wilke Broderick tarafından dünyaya gelmişdir. Kendisinin annesi bir yahudiydi, babası ise bir katolik. Okulun ardından Manhattandakı K-8 okuluna gitti ve yüksek okulu artık kapalı olan Walden Okulunda, güçlü drama dersi geçen Manhattandakı özel okulda okudu.

Broderickin ilk çalışması HB Studioda çekilen Footenin arkadaşını oynadığı Horton Foote'nin oyunu On Valentine's Day oldu. Daha sonra yer aldığı tiyatro oyunlarıyla eleştirmenler tarafından beğenildi. Daha sonra Broderick Eugene Morris Jerome rolünü iki Neil Simon oyununda yani Brighton Beach Memoirs ve Biloxi Blues rol aldı. Bu ikisi birlikte Eugone Trilogy diye anılmaktadır. Kendisinin ilk sinema filmi rolü de yine Neil Simon tarafından yazılmışdır. Max Dugan Returns (1983) isimli sinema filmiyle ilk çıkışını yaptı. Kendisinin ilk hit filmi WarGames isimli 1983 yaz hitiydi. Ladyhawke, isimli bir devam filmi de geldi. Ancak Broderick NBC Sitcomunda rol almak istemesinin yanı sıra 1986 yılında John Hughesin Ferris Bueller's Day Off isimli filmiyle büyük çıkışını yaptı ve ünlendi. Kendisi 20li yaşlarında olmasına rağmen filmde bir yüksek okul öğrencisini canlandırıyordu, ki kendisinin canlandırdığı Ferris Bueller karakteri daha sonra bir gün okuldan yine kaçacak ancak bu sefer en yakın arkadaşı ve sevgilisi ile birlikte Chicagoyu keşf edecektir. Film hala bir çok kişi tarafından 1980li yılların en iyi komedi filmi olarak kalmaktadır. 1989 yılında Shes Got a Baby filminde yine Ferris Buelleri kısa olarak oynadı. 1989 yılında Amerikan Savaş Kahramanı Robert Gould Shawı Glory isimli filminde canlandırdı ve eleştirmenler tarafından beğenildi.

1990lı yıllarda Disneyin animasyon hiti ve daha sonra iki devam filmi çekilmiş filmi The Lion Kingde genç Simba karakterini seslendirerek kariyerinde önemli bir nokta oldu kendisinin. Daha sonra Jim Carrey ile The Cable Guy isimli kara komedi, ve yine başka bir kara komedi olan The Electrician filminde yer aldı.

1990lı yıllarda yine tiyatro oyunlarında yer alarak, Tony Ödülü aldı. Ve 2001 yılında The Producers isimli Mel Brooks isimli müzikal oyunda Tony Ödülü adayı oldu. 2005 yılında bu oyunun sinema versiyonu The Producersde (aynı isimle) Leopold “Leo” Bloom karakterini canlandırdı. Bu filmde kendisi bir çok şarkıyı kendisi veya diğer oyuncularla birlikte seslendirdi.

Ferris Bueller's Day Off 1986 yapımlı filmde Jennifer Grey ile tanıştı ve kısa süreli bir nışanlı olarak ilişkileri oldu.

Daha sonra Sarah Jessica Parker ile tanıştı ve evlendiler, çocuğu vardır.

1987 yılında araba kazası sonucu 63 yaşında bir adamı ve onun kızını öldürmüşdü. Tesadüfen olduğu bilinen olayda, cinayetin yanı sıra Broderickin ayağı kırılmışdı. Jennifer Greyde bu sırada Broderickin yanındaydı. (Trafik kazası'nın cinayet olarak yorumlanmaması gerekir.Kanunlarda da "dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek"olarak tanımlanır.)