Filmin Posteri Doğum tarihi : 18 Ağustos 1969
Doğum yeri : Boston, Massachusetts, ABD
Ödüller : Oscar adayı oldu

Biyografi Özeti:
Edward Norton, (asıl adı Edward Harrison Norton) (d. 18 Ağustos 1969, Boston, Massachusetts). ABD'li sinema oyuncusu. Norton Boston, Massachusetts'de doğdu ve Columbia'da (Maryland) büyüdü. 1991 yılında, astronomi bölümünde başladığı Yale Üniversitesi’nden tarih konusunda ihtisas yaparak mezun oldu. Çocukluk yıllarında birkaç tiyatro oyununda rol alan oyuncu,...Tam Metin için tıklayın...

Edward Norton, (asıl adı Edward Harrison Norton) (d. 18 Ağustos 1969, Boston, Massachusetts). ABD'li sinema oyuncusu.

Norton Boston, Massachusetts'de doğdu ve Columbia'da (Maryland) büyüdü. 1991 yılında, astronomi bölümünde başladığı Yale Üniversitesi’nden tarih konusunda ihtisas yaparak mezun oldu. Çocukluk yıllarında birkaç tiyatro oyununda rol alan oyuncu, üniversitenin yapımı olan birçok tiyatro oyununda da görev aldı.

İlk olarak 1996 yapımı psikolojik drama filmi olan "Primal Fear"da Richard Gere'le birlikte rol aldı. Buradaki başarısı ile Altın Küre Ödülü'ne layık görüldü. Kariyerinde birçok filmde yer aldı.Sonra Müjgan M.K.nin yoğun baskısıyla ,inşaat sektörüne geçti. Kendisi filimlerden sonra doga ve insancil islerin cok onemli oldugu belirtir. Bir cok kez de bu isler icin para toplamis ve bagis vermistir. Columbia Maryland de buyus olup tahsiline burda yapmistir. İki kardesi vardir, Molly ve Jim. İngilizceden baska Japonca da konusabilir. Hatta Japon okullarindaki İngilizce kasetlerini bile seslendirmistir. En ünlü rollerinden biri ise "derek" bir neo nazi dir. Karakterin kotu olmasina ragmen Edward muhteşem kritikler almiştir medyadan. Flim 23 milyon dolar hasılat yapmıştir. Ama tüm şöhreti Brad Pitt ile yaptığı "Fight Club" filminde bulmuştur. Bu rol için dövüş dersleri bile almıştır. Kendisi halka çok yakındır, araba bile kullanmaz genellikle metro ve otobüslerde gorulur.

Edward Norton'ı Türkiye'de sinema ve televizyonda Ziya Kürküt yahut Yekta Kopan seslendirmektedir.