Filmin Posteri Doğum tarihi : 30 Temmuz 1970
Doğum yeri : London, İngiltere
Ödüller : Oscar adayı oldu

Biyografi Özeti:
30 Temmuz 1970'te Londra'da doğdu. Erkek kardeşinin adı Jonathan Nolan. Nolan kendi filmlerinin çoğunda kardeşiyle ortak senaristir. Sinemaya çok genç yaşta gönül veren Nolan'ın henüz yedi yaşındayken babasının 8 mm.kamerasıyla çektiği gerçeküstü bir kısa metraj film olan Tarantella PBS'de gösterildi. University College London'da boş zamanlarında okulun film...Tam Metin için tıklayın...

30 Temmuz 1970'te Londra'da doğdu. Erkek kardeşinin adı Jonathan Nolan. Nolan kendi filmlerinin çoğunda kardeşiyle ortak senaristir.

Sinemaya çok genç yaşta gönül veren Nolan'ın henüz yedi yaşındayken babasının 8 mm.kamerasıyla çektiği gerçeküstü bir kısa metraj film olan Tarantella PBS'de gösterildi.

University College London'da boş zamanlarında okulun film bölümünün imkânlarından faydalanıp kısa filmler çekiyordu.

Graham Swift'in Waterland adlı eserinin etkisinde kalan Nolan eşzamanlılık üzerine kafa yormaya başladı. Nolan bu konu üzerinde düşüncelerini yoğunlaştırdığı sırada Londra'daki evine hırsız girdi.

Hırsızların kendisi ve hayatı için neler düşünmüş olabilecekleri üzerine kafa yoran Nolan işsiz bir yazarın insanların evine girip yaşamlarının ayrıntılarını öğrendiği Following isimli filmini çekti.

Nolan ilk filmini 1998 yılında Following adıyla gerçekleştirdi. Filmde işsiz bir yazarın insanların hayatlarını öğrenmesini takıntı edinmesi ve evlerine girerek hayatlarının ayrıntılarını gizlice öğrenmesi konu ediliyordu.

2001 senesinde bir kara filmi tersten anlattığı gerilim "Akıl Defteri - Memento" vizyona girdi. Ortaya derin bir iz bırakan müthiş bir gerilim filmi çıktı.

2002 yılına gelindiğinde bir Norveç filmi olan Insomnia'nın yeni bir versiyonunu çekti. Başrollerde Al Pacino ve Robin Williams vardı.

2005 yılında Batman'i sinemaya uyarlayarak "Batman Başlıyor - Batman Begins"'i çekti. Çocukluğundaki en sevdiği çizgi roman kahramanı olan Batman'in elli yıllık geçmişini ele alarak çektiği bu film çok sevildi ve eleştirmenlerden çok iyi eleştiriler aldı.

The Prestige isimli 2006 tarihli filmde değişik bir kurgu kullanarak birbirine rakip iki illüzyonistin savaşını ele aldı.

2008 yılında ise Batman Begins'in devam filmi "The Dark Knight - Kara Şövalye" filmini çevirdi. Film gelmiş geçmiş en iyi filmler arasına girdi ve müthiş bir gişe başarısı yakaladı.

2010 yılında şimdilik son filmi Inception'ı çekti. Film ilk haftasında Imdb'deki en iyi 250 film listesinde ilk 5'e girmeyi başardı, 500 milyon dolardan fazla hasılat elde etmesine rağmen 2011 Oscar Ödülleri'nde ana tabloda istediğini alamamış, teknik dallardaki 4 ödülle yetinmiştir.