Poster Doğum tarihi : 7 Aralık 1979
Doğum yeri : Louisville, Kentucky, ABD

Biyografi Özeti:
Jennifer Leann Carpenter (d. 7 Aralık 1979) Amerikalı oyuncu. The Exorcism of Emily Rose filminde Emily Rose ve Dexter dizisinde Debra Morgan karakterlerini canlandırmıştır. Carpenter Louisville, Kentucky'de dünyaya geldi. Sırasıyla Sacred Heart Academy, Walden Theatre Conservatory ve son olarak New York'ta Juilliard School'da öğrenim gördü . Mezuniyetten önce Broadway'de Arthur...Tam Metin için tıklayın...

Jennifer Leann Carpenter (d. 7 Aralık 1979) Amerikalı oyuncu. The Exorcism of Emily Rose filminde Emily Rose ve Dexter dizisinde Debra Morgan karakterlerini canlandırmıştır.

Carpenter Louisville, Kentucky'de dünyaya geldi. Sırasıyla Sacred Heart Academy, Walden Theatre Conservatory ve son olarak New York'ta Juilliard School'da öğrenim gördü . Mezuniyetten önce Broadway'de Arthur Miller'ın yazdığı Cadı Kazanı oyununda Liam Neeson ve Laura Linney ile birlikte rol aldı.

2002 yılından itibaren çeşitli filmlerde rol almaya başlayan Carpenter 2006 yapımı The Exorcism of Emily Rose filminde canlandırdığı Emily Rose karakteriyle adını duyurdu. Bu filmle MTV Film Ödülleri'nde En İyi Korkutucu Performans ödülünü alırken Saturn Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu ve yine MTV Film Ödüllerinde Dikkat Çeken Performans dallarında aday gösterildi.

2006'da başlayan Dexter dizisinde canlandırdığı Dexter Morgan'ın kızkardeşi dedektif Debra Morgan rolüyle tanınırlığı iyice arttı. Golden Globe ödüllü dizideki rolüyle çeşitli ödüllerde 6 kez aday olmasına rağmen hiçbirini kazanamadı.

2007 yılında Dexter dizisinde abisi Dexter Morgan'ı canlandıran Michael C. Hall ile birlikte olmaya başlayan Carpenter 2008 yılının son günü olan 31 Aralık 2008'de Michael C. Hall ile evlendi. 14 Ocak 2010'da kanser olduğunu açıklayan eşine verdiği destekle kanseri atlatmasına yardımcı oldu.