Filmin Posteri Doğum tarihi : 11 Şubat 1969
Doğum yeri : Sherman Oaks, California, ABD
Ödüller : Altın Küre ödülü aldı

Biyografi Özeti:
Jennifer Joanna Aniston (d. 11 Şubat 1969, Shermen Oaks), Amerikalı sinema ve dizi oyuncusudur. Kaliforniya'da doğup New York'ta büyüyen ve 80'li yıllarda küçük rollerde oynamaya başlayan Jennifer Aniston, çeşitli dizi ve filmlerde rol aldı. En bilinen rolü Friends dizisindeki Rachel Green rolüdür. Dünya ve Amerikan tarihinde en çok izlenen tv dizisi olan ve çekimleri 10...Tam Metin için tıklayın...

Jennifer Joanna Aniston (d. 11 Şubat 1969, Shermen Oaks), Amerikalı sinema ve dizi oyuncusudur.

Kaliforniya'da doğup New York'ta büyüyen ve 80'li yıllarda küçük rollerde oynamaya başlayan Jennifer Aniston, çeşitli dizi ve filmlerde rol aldı. En bilinen rolü Friends dizisindeki Rachel Green rolüdür. Dünya ve Amerikan tarihinde en çok izlenen tv dizisi olan ve çekimleri 10 sene süren "Friends" dizisi ile birlikte, adeta fenomen olan ve yıldızı parlayan Jennifer bu rolü ile bir Altın Küre ve bir de Emmy Ödülü almıştır. Actor Brad Pitt ile bes yil evli kalmisti. Evlilikeri cok mutlu gitmesine ragmen ayrildilar. 2010 yilinda yapilan bir arastirmaya gore dunyanin 8. en guclu unlusu secilmistir. Kalifornia eyaletinde dogmasina ragmen New York eyaletinde buyumustur. Kendisi gibi babasida bir aktor idi, kendisi Yunan asillidir. Annesi ise iskoc kokenlidir. Iki tane kardesi vardir, ve kucuklugunde bir sene Yunanistan'da yasamistir. Aniston'nın vaftiz babası, kendi babasının en yakın arkadası olan Telly Savalas'tır. Aktorluge yeni basladigi zamanlarda bircok degisik isler yapmistir, garson ve telesekreterlik bunlardan birkacidir. In 1989, she moved to Los Angeles, California. Filimleri Amerika'da $990,344,238 ve dunya capinda ise $1,508,048,564 yapmistir. Aktorluk kariyerinin yaninda Meksikada bir oksuzler evini isletir. Bunun icin bircok reklama ve televizyon sovlarina cikmis ve para toplamistir.

2007'de Forbes Dergisi'nin belirlediği "Dünya'nın En Zengin Ünlüleri" listesin de toplam 110 milyon dolarlık servetiyle 10. sırada yer almıştır.

Küçük yaşlarda sanat eğitimine başlayan Jennifer Aniston'ın babası “Days of Our Lives” adlı TV dizisinin oyuncularındandır. Annesi de bir oyuncu olan Jennifer, 12 yaşlarında New York’un prestijli tiyatro okullarından birinden mezun olur ve oyunculuğa konsantre olmaya karar verir. Jen bu dönemde “For Dear Life” ve “Dancing on Checker’s Grave” gibi Broadway oyunlarında rol alır.

1989 yılında rol aldığı TV dizisi “Molloy”un ardından beyaz camda da şöhreti yakalar. Başrolünde Matthew Broderick’in rol aldığı “Day Off” filminin sit-com versiyonu olan “The Edge” ile TV izleyicisinin karşısına geçen Jen 1991’de “Herman’s Head”deki rolünün ardından “The Ben Stiller Show”da ufak bir rol kapmayı başarır.

Aniston “Friends Like These” adı altında başlayan fakat daha sonra “Friends” adına dönen ve tüm dünyada büyük beğeniyle izlenen dizide daha sonra Courtney Cox’un canlandırdığı Monica karakteri için seçmelere katılır. Jen seçmeleri kazanır fakat Monica yerine Rachel Green karakteriyle büyük beğeni toplar.

Gün geçtikçe popülerliği artan dizideki saç stiliyle de adından söz ettiren Jen 1996’dan itibaren romantik-komedi tarzında bir dizi filmde rol alır. Bunlar “She’s The One” (1996), “If There Was You” (1997) ve “The Object of My Affection” (1998)’dır. Bu süreç içinde “Meksikalı”, “Dövüş Klübü” ve “Kapışma” gibi filmlerin yıldız aktörü Brad Pitt ile tanışır ve çift 2000 yılında dünya evine girer.

Güzel yıldız 1999 yılında “Office Space” adlı filmdeki etkili performansının ardından Stephen Herek’in yönettiği 2000 yapımı ”Rock Star”la izleyicisine adeta dramatik rollere de uyum sağlayabildiğini kanıtlar. 2002 yılında “The Great Girl” ve Jim Carrey ile birlikte rol aldığı “Aman Tanrım” Jen’i tekrar gündeme taşır.

“Friends” dizisinin çekimlerinin bitmesinin ardından eşi Brad Pitt’le kariyerlerinde ve ilişkilerinde çocuk yapmayı olanaklı kılacak bir noktaya geldiklerini düşünerek bebek sahibi olmaya karar verdiklerini açıkladı. Bu dönemde Hollywood'un en gözde çifti olan Brad Pitt ve Jennifer Aniston, tüm dünyayı ve hayranlarını şok ederek Ekim 2005'de boşandılar.Bu ayriliktan sonra Jennifer on senedir konusmadigi annesiyle baristi.