Filmin Posteri Doğum tarihi : 4 Haziran 1975
Doğum yeri : Los Angeles, California, ABD
Ödüller : Oscar ödülü aldı

Biyografi Özeti:
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu(UNHCR) İyi Niyet Elçisi. Üç Altın Küre, iki SAG ve bir de Oscar aldı. Tüm dünyada hayırsever çalışmalarıyla da tanınan Jolie, dünyanın en güzel kadınlarından biri kabul ediliyor. İlk kez 1982'de babasının oynadığı Lookin' to Get Out filminde görülen Jolie'nin oyunculuk kariyeri düşük bütçeli bir film olan...Tam Metin için tıklayın...

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu(UNHCR) İyi Niyet Elçisi. Üç Altın Küre, iki SAG ve bir de Oscar aldı. Tüm dünyada hayırsever çalışmalarıyla da tanınan Jolie, dünyanın en güzel kadınlarından biri kabul ediliyor.

İlk kez 1982'de babasının oynadığı Lookin' to Get Out filminde görülen Jolie'nin oyunculuk kariyeri düşük bütçeli bir film olan Cyborg 2 (1993) ile başlar. İlk başrölünü Hackers (1995) filmi ile alır.Önemli övgüler alan biyolojik filmler olan George Wallace (1997) ve Gia'da (1998) başrolde oynar ve Girl, Interrupted (1999)'daki performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar alır. Lara Croft: Tomb Raider (2001) filmi ile büyük başarı sağlayarak dünyaca ünlü tanınmış bir oyuncu haline gelir. Sonrasında ise Hollywood'un en çok tanınan ve en çok kazanan kadın oyuncusu olmuştur. Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Bay & Bayan Smith (2005) ve çizgi film olan Kung Fu Panda (2008) ile sağladı.

Jonny Lee Miller ve Billy Bob Thornton'dan boşanan Jolie, şu an aktör Brad Pitt ile yaşıyor. Tüm dünyada basının büyük ilgisini çeken bir ilişkiye sahip olan Jolie ve Pitt, Maddox, Pax ve Zahara olmak üzere üç evlatlık, Shiloh, Knox ve Vivienne Marcheline olmak üzere üç biyolojik çocuğa sahiptir.

Jolie 14 yaşındayken çalışmaya bir bir model olarak çalışmaya başladı. Los Angeles, New York ve Londra'da modellik yapan Jolie aynı zamanda birçok müzik videosunda görüldü. Bu videoların arasında: Meat Loaf ("Rock & Roll Dreams Come Through"), Antonello Venditti ("Alta Marea"), Lenny Kravitz ("Stand by My Woman"), and The Lemonheads ("It's About Time") müzik videoları yer alır. 16 yaşında ise tiyatroya döndü ve ilk rolünde bir Alman fetişini canlandırdı. Bu dönemde babasından tiyatro alanında birçok şey öğrendi ve bu dönemde aralarındaki ilişki daha az gergindi. Babasının insanları nasıl izlediğini,onlarla nasıl konuştuğunu ve onlara nasıl dönüştüğünü izledi. Jolie bu dönemde babasıyla eskisi kadar kavga etmedi. Ona göre babası ve kendisi drama kraliçeleriydi.

Jolie kardeşinin USC School of Cinematic Arts Okulu'nda yaptığı beş filmde görüldü fakat Jolie'nin profosyonel film kariyeri 1993 yılında Cyborg 2 ile başladı. Bu filmde yarı insan-yarı robot olan, rakip imalatçının merkezini iğfal etmek için tasarlanmış ve sonra kendi kendini patlatmış Casella "Cash" Reese karakterini canlandırdı. Sonrasında ise bağımsız bir film olan Without Evidence adlı filmde yardımcı rolde görüldü.Jolie'nin ilk Hollywood filmi olan Hackers'da Kate "Acid Burn" Libby karakterini canlandıran Jolie, ilk kocası Jonny Lee Miller ile bu filmde tanışmıştır.

1996 yapımı komedi filmi olan Love Is All There Is'de Gina Malacci karakterini canlandırdı. Romeo ve Juliet filminin günümüze uyarlaması olan filmde Jolie aralarında kan davası olan iki ailenin taraflarından birinin oğluna aşık olan İtalyan kızı canlandırdı.1996'da oynadığı diğer bir film olan Mojave Moon filminde Danny Aiello annesinden hoşlanırken ona aşık olan genç Eleanor Rigby karakterini canlandırdı. Foxfire filminde ise kendilerine cinsel tacizde bulunan öğretmeni öldürüp, sonrasında ise tamamen kontrolden çıkan genç kızlardan birini canlandırdı. Jolie'nin performansı üzerine The Los Angeles Times şöyle yazdı: Hikaye Maddy tarafından anlatılmasına rağmen, asıl konu ve hikayenin katalizörü Legs(Jolie)'di.

1997 yılında Jolie David Duchony ile başrollerini paylaştığı gerilim filmi olan Playing God'da oynadı. Film eleştirmenler tarafından pek iyi eleştiriler almadı. Roger Ebart şöyle söyledi: Angelina Jolie genellikle agresif ve sert olan bir rolde kesin bir sıcaklık buldu. O bir suçlunun kız arkadaşı olmak için çok güzel görünüyor. Sonrasında bir TV filmi olan tarihi-romantik türdeki True Women'da rol aldı. Film Janice Woods Windle kitabından bir uyarlamaydı. Bu yıl aynı zamanda Rolling Stones'un Anybody Seen My Baby adlı klibinde görüldü.

Jolie'nin kariyer umutları, 1997'de oynadığı Cornelia Wallace rolüyle Altın Küre aldığı ve Emmy Ödülü'ne aday gösterildiği biyografik film George Wallace'tan sonra başlamıştır. Garry Sinise George Wallace'i canlandırmıştır. Angelina ise 1972 yılında ABD Başkanlığı'na doğru koşarken vurulan George Wallace'ın ikinci eşini canlandırmıştır. Filmin yönetmeni John Frankenheimer Jolie hakkında People dergisine şunları anlattı: Dünyada her yer güzel kız dolu. Ama onlar Angelina Jolie değil. Angelina eğlenceli,dürüst, zeki, muhteşem ve yetenekli. Törenlerden Jolie dışında film de birçok ödülle dönmüştür.

1998'de Jolie, HBO'nun Gia filminde süpermodel Gia Carangi'yi canlandırdı. Film seks dünyasını, uyuşturucuları, Gia'nın uyuşturucu bağımlılığı sonucu hayatının ve kariyerinin bir anda yok olmasını, çöküşünü ve AIDS yüzünden ölümünü gözler önüne sundu. Ardışık olarak ikinci yıl, Jolie, bu rolle Altın Küre kazandı ve Emmy'ye aday gösterildi. Ayrıca ilk SAG Ödülü'nü aldı. Reel.com dan Vanessa Vance Angelina'nın oyuncluğunu şöyle anlattı: "Jolie onu tasvir ederken soğukkanlıydı.Bölümleri doldururken tutkuyu, çaresizliği kullandı." Jolie ise canlandırdığı Gia'yı "canlandırdığım karakterler arasında kendime en yakın bulduğum karakter" diyerek açıklamıştır. Lee Strasberg'in tekniklerine uygun olarak Jolie ilk filmlerinde, sahnelerin arasında karakterde kalmayı, onu yaşamaya devam ettiğini söylemiştir. Bunun sonucunda da Gia'yı çekerken kocası Jonny Lee Miller'a şöyle söylemiştir: Ben yalnızım; Ben ölüyorum; Ben eşcinselim ve seni haftalarca göremeyeceğim.

Gia 'dan sonra Jolie, New York'a taşındı ve vereceği hiçbir şey olmadığını hissederek kısa bir süre için oyunculuğu bıraktı. New York Üniversitesi 'ne film yapım dersleri için üye oldu ve yazı sınıflarına katıldı. Inside the Actors Studio'da bunu "sadece kendimi toparlamak için iyi" olarak tanımladı.

Jolie, Gloria McNeary olarak 1998 gangster filmi Hell's Kitchen'la geri döndü ve sonrasında Sean Connery, Gillian Anderson, Ryan Phillippe ve Jon Stewart'ı da içeren Playing by Heart 'ın bir bölümünde görüldü. Film olumlu eleştiriler aldı ve Jolie birçok övgü aldı. Jolie, National Board of Review tarafından Yükselen Performans Ödülünü aldı ve The San Francisco Chronicle onun hakkında yazdı.

1999'da Mike Newell'ın komedi-dram Pushing Tin'de rol aldı. Filmin diğer oyuncuları ise John Cusack, Billy Bob Thornton, ve Cate Blanchett'tır.Jolie, Thornton'un baştan çıkarıcı karısını oynadı. Film eleştirmenler tarafından karışık eleştiriler aldı. Jolie'nin karakteri özellikle eleştirildi. The Washington Post şöyle yazdı: "Ölen çiçeklerin üstünden ağlayan,çok fazla turkuaz yüzük takan ve Russels geceleri evden tam anlamıyla uzakta geçirince gerçekten yalnızlaşan özgür ruhlu Mary (Angelina Jolie) kesinlikle gülünç bir karakter. Bu filmden sonra The Bone Collector'da Denzel Washington ile çalıştı.The Bone Collector Jeffery Deaver'in bir kitabından uyarlanmıştı. Film 151 milyon dolar kazandı fakat eleştirmenler tarafından olumlu eşeltiriler alamadı. The Detroit Free Press şöyle yazdı: Jolie, yanlış rol verilendir.

Jolie, bir sonraki yardımcı rolünü sosyopatik Lisa Rowe rolüyle Girl, Interrupted'ta aldı. Girl, Interrupted, akıl hastası Susanna Kaysen'ın hikâyesini anlatıyor.Film aynı zamanda Kaysen'in orjinal günlüklerinden bir uyarlamadır. Winona Ryder ana karakteri oynamasına rağmen, film Jolie'nin Hollywood'daki son yükselişiyle ilgi çekti. 3. Altın Küresini, 2. SAG Ödülünü ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü aldı. Roger Ebert Jolie'nin performansını şöyle anlattı: Jolie güncel filmlerde büyük vahşi ruhlardan biri olarak ortaya çıkıyor,o her nasılsa öldürücü hedefi olan herhangi bir gruba bağlanmayan biri.

2000'de Jolie, araba hırsızı Nicholas Cage'in eski kız arkadaşını oynadığını Sarah "Sway" Wayland rolüyle Gone In 60 Seconds'ta rol aldı. Bu filmdeki rolü küçüktü. Jolie daha sonra Lisa Rowe rolünün ağırlığından sonra bu filmin kendisini rahatlattığını ve bu filmden sonra büyük paralar kazandığını açıkladı. Film 237 milyon dolar kazandı.

Oyunculuk yeteneğine çok iyi bir gözle bakılmasına karşın, Jolie'nin filmleri geniş bir kitleye ulaşamıyordu; ama Lara Croft: Tomb Raider (2001) Jolie'yi uluslararası bir süperstar yaptı. Popüler Tomb Raider video oyununun uyarlamasımda Jolie, Lara Croft rolü için; Britanya aksanı ve savaş sanatları terbiyesi öğrenmesi gerekti. Ama film genel olarak kötü eleştiriler aldı.Slant Magazine şöyle yorumladı: Angelina Jolie Lara Croft'u oynamak için doğmuş ama yönetmen Simon West onun yolculuğunu bir Frogger oyununa dönüştürdü. Bu film her şeye rağmen uluslararası bir başarıydı ve Jolie'yi dünyaya bir aksiyon starı olarak tanıttı.

Jolie sonra, Julia Russell rolüyle Original Sin (2001) 'de oynadı.Başrolü Antonio Banderas'la paylaşmıştır. Film, Cornell Woolrich'in Waltz into Darkness adlı romanından uyarlanmıştır. 2002'de, Life or Something Like It 'te,bir hafta içinde öleceği söylenen hırslı TV muhabiri Lanie Kerrigan'ı oynadı. Film, Jolie'nin performansi olumlu eleştiriler almasına rağmen; yetersiz olduğu yönünde eleştiriler aldı. CNN'den Paul Clinton: "Jolie rolünde muhteşemdi.Filmin ortasında bazı saçma olay örgüleri olmasına rağmen, bu Akademi Ödülü kazanan oyuncu fazlasıyla kendine doğru yolculuğunu inanılır bir biçimde oynamıştır."

Jolie, 2003'te Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life'ta yeniden Lara Croft'u oynadı. Film, 1.filmin devamı olarak orjinali kadar kârlı değil iken, uluslararası alanda 156 milyon $ kazanmıştır. Sonraki yıl Jolie, Afrika'daki yardım işçileriyle ilgili Beyond Borders'ta rol aldı. Film, Jolie'nin gerçek yaşamının yardımsever kişiliğini yansıtmasına rağmen; eleştirel ve finansal olarak başarısız olmuştur. Los Angeles Times: "Jolie, Girl, Interrupted 'ta Oscar kazandığı rolde yağtığı gibi, rollere elektrik ve güvenilirlik verebilir. O kabul edilmiş çizgi filmler de yapabilir Lara Croft gibi. Ama melez karakter belirsizliği, kötü yazılmış gerçek olmayan uçan istilacı, kan-ve-bağırsak dünyası, tamamen O'nu mahveder." olarak yazmıştır.

2004'de, Ethan Hawke ile birlikte Taking Lives'ta rol aldı. Filmde Montreal'li bir FBI ajanın olan Illeana Scott karakterini canlandırdı. Film karışık eleştiriler aldı. Daha sonra, DreamWorks filmi Shark Tale 'da melekbalığı Lola animasyon karakterinie sesini verdi ve Kerry Conran'nın Sky Captain And The World Of Tomorrow 'da kısa bir rol oynadı. Ayrıca 2004'de, Oliver Stone'un Büyük İskender'in hayatını anlatan biyografik filmi Alexander 'da Olympias'ı oynadı. Bu film uluslararası alanda büyük bir başarı yakalayarak, yalnızca ABD dışında 139 milyon dolar kazandı.

Aksiyon-komedi türü Mr. & Mrs. Smith, Jolie'nin 2005'te oynadığı tek filmidir. Filmin yönetmeni Doug Liman'dır. Jolie, Brad Pitt'e karşı Jane Smith'i oynadı. Film birçok eleştiri aldı, ama genellikle iki başrol oyuncusunun arasındaki kimya dolayısı ile övgüler aldı. The Star Tribune şöyle yazdı: "Hikaye gelişigüzel ilerlerken, film toplu halde yaşayan cazibe ile, enerji ve yıldızların enerjisi ile geçiniyor." Film tüm dünyada 478 milyon dolar kazandı ve 2005 yılının en çok izlenen filmi oldu.

Daha sonra 2006'da Robert De Niro'nun The Good Shepherd filminde rol aldı.
2007 yılında Jolie ilk filmi olan A Place in Time adlı belgeselini çekti. Bu film Tribeca Film Festivali'nde gösterildi. Yine aynı yıl Jolie, Mariane Pearl rolüyle Michael Winterbottom 'un belgesel türü drama A Mighty Heart 'ta rol aldı. Film, Pakistan'da Wall Street Journal 'in muhabiri Daniel Pearl 'ün kaçırılışı ve cinayetini anlatır. Film, Mariane Pearl'ün anılarından uyarlandı ve prömiyerini Cannes Film Festivali'nde yaptı. The Hollywood Reporter Jolie'ni performansını dengeli ve dokunaklı şeklinde tasvir etti. Bu filmle Jolie 4.Golden Globe adaylığını ve 3.Sag adaylığını kazanmıştır. Jolie aynı zamanda Beowulf adlı filmde Grendel'ın annesini oynamıştır. Jolie'nin karakteri bilgisayar tarafından yaratılmış olup,gerçek değildir.

2008'de, James McAvoy ve Morgan Freeman'la beraber aksiyon türü Wanted'ta oynadı. Wanted Mark Miller'ın çizgi romanından uyarlamadır. Film dünya çapında başarılı olup 342 milyon dolar kazandı. Filmin yönetmeni 2011'de gösterime girmesi planlanan Wanted'ın ikinci filminde Angelina'nın karakterinin döneceğini söylemiştir. Ayrıca Kung Fu Panda çizgi filmine sesini verdi. "Oynamak ne uydurmaktır ne de yalan söylemektir. Oynamak daha ziyade karaktere yakın olan tarafınızı bulmak ve diğer tarafları unutmaktır. Ve sanırım benim bir yanım sürekli olarak, tamamıyla dürüst olmanın neresinin yanlış olduğunu merak ediyor." diyerek oyunculuğa bakışını ifade eden Jolie aynı yıl, Clint Eastwood'un Changeling 'te Christine Collins rolüyle başrol oynadı. Film, prömiyerini Cannes Film Festivali'nde yapmıştır. Jolie. 2. Oscar adaylığını, Bafta Ödülü adaylığı, Altın Küre ve SAG Ödülü adaylığını almıştır.