Poster yok Doğum tarihi : 7 Eylül 1987
Doğum yeri : Raleigh, North Carolina, ABD
Ödüller : Altın Küre adayı oldu

Biyografi Özeti:
Evan Rachel Wood (7 Eylül 1987), ABD'li oyuncu ve şarkıcı. Oyunculuk kariyerine 1990'ların sonunda American Gothic ve Once and Again gibi dizilerde oynayarak başlamıştır. İlk çıkışını Little Secret adlı filmde oynayarak yapmıştır. Bu filmden sonra ise Thirteen adlı Altın Küre Ödülleri'ne aday olan ve onun iyi tanınan bir oyuncu olmasını sağlayan bir filmde...Tam Metin için tıklayın...

Evan Rachel Wood (7 Eylül 1987), ABD'li oyuncu ve şarkıcı. Oyunculuk kariyerine 1990'ların sonunda American Gothic ve Once and Again gibi dizilerde oynayarak başlamıştır. İlk çıkışını Little Secret adlı filmde oynayarak yapmıştır. Bu filmden sonra ise Thirteen adlı Altın Küre Ödülleri'ne aday olan ve onun iyi tanınan bir oyuncu olmasını sağlayan bir filmde oynamıştır. Bu filmde ilk defa yetişkin bir karakteri canlandırmıştır [1].

Evan kariyerine daha çok bağımsız filmler yaparak devam etti. Bu filmlerin içinde Pretty Persuasion (2005), Down in the Valley (2006), Running with Scissors (2006) ve büyük bütçeli bir yapım olan Across the Universe'de vardır. Evan, The Guardian[2] tarafından "neslinin en iyi kadın oyuncularından biri" olarak tanımlanmıştır.

Evan Rachel Wood, Raleigh, Kuzey Carolina'da doğdu. Babası, Ira David Wood III, yerel halk tarafından tanınan bir şarkıcı, oyuncu, tiyatro yönetmeni ve oyun yazarıdır. Ayrıca babası, "Theatre in the Park" olarak bilinen amerikalı bölgesel bir tiyatronun da idari yönetmenidir [3]. Annesi, Sara Lynn Moore (6 Mart 1958) oyuncu, şarkıcı ve oyuncu eğitmenidir [2]. Abisi Ira David Wood IV da bir oyuncudur. Wood'un Dana adında bir erkek kardeşi daha vardır. Halası Carol Winstead Wood ise Hollywood'da çalışan bir set tasarımcısıdır.[4]

Wood ve abisi ilk önce 1987 yılında "Theatre in the Park" grubuyla birlikte babalarının, dünyaca isim yapmış bir müzikal olan A Christmas Carol'ın komedi uyarlamasında oynamışlardır. Evan bu müzikal sırasında sadece bir kaç aylıktır [5]. Daha sonra Ghost of Christmas Past adlı bir tiyatro oyununda oynamıştır [6][7].

Wood, 1994 yılından itibaren bazı televizyon dizilerinde oynamaya başladı. 1996 yılında Wood'un annesi ve babası ayrıldı (daha sonradan boşandı). Bu yüzden Wood anne tarafının bulunduğu yere, Los Angeles'a taşındı.[2][8]. Profiler adlı televizyon dizisinde 1 sezon yer aldıktan sonra, başka bir televizyon dizisi olan Once and Again de Jessie Sammler adlı karakteri canlandırdı.

Wood ilk büyük rolünü, 1998 yapımı düşük bütçeli bir film olan Digging to China 'da canlandırdı. Bu filmde Kevin Bacon ve Mary Stuart'la rol aldı. Bu film "Chicago International Children's Film Festival" 'de çocuk jürisi ödülünü aldı.[9] Wood canlandırdığı bu rolün başlangıçta zor geldiğini söyledi ama bu rol sayesinde sonunda oyunculuk yapmaktan asla vazgeçemeyebileceğini anladığını ifade etti."[2] Wood aynı yıl içerisinde Practical Magic adlı Griffin Dunne'ün yönettiği fantastik aile filminde de rol aldı. Bu filmde ise ona Sandra Bullock ve Nicole Kidman eşlik etti.

Wood, ergenlik yıllarında ilk çıkışını başrolünü oynadığı 2002 yapımı "Little Secret" adlı filmde oynayarak yaptı. Filmin yönetmenliğini Blair Treu yapıyordu ve bu filmde Wood, 14 yaşındaki bir konser kemancısı olan Emily Lindstorm karakterini canlandırıyordu. Bu rolü nedeniyle Wood Genç Oyuncu Ödüllerine aday oldu [10].Aynı yıl Wood, yönetmenliğini Andrew Niccol'ün yaptığı bilim kurgu filmi S1m0ne'da göze çarpan bir rol kaptı. Bu film sayesinde filmin başrol oyuncusu olan Al Pacino'yla beraber çalışma fırsatı buldu.

Wood, Thirteen adlı filmde çok göze çarpan bir oyunculuk sergiledi ve bu sayede içlerinde Altın Küre Ödülleri de olan bir çok ödüle aday oldu ve bazılarını kazandı. Filmde Tracy Louise Freeland adlı uyuşturucu, alkol ve seks batağına saplanmış bir genç kızı canlandırmıştı. Daha sonra The Missing adlı filmde kaçırılan bir genç kız rolünü oynadı ve Cate Blanchett, Tommy Lee Jones gibi oyuncuların karşısında yer aldı. 2003'te CSI: Crime Scene Investigation adlı dizinin "Got Murder?" bölümünde Nora Easton adlı karakteri canlandırdı.

Wood, 2005 yılında Mike Binder yönetimindeki The Upside of Anger adlı filmde Kevin Costner ve Joan Allen ile birlikte rol aldı. Bu filmde Lavender "Popeye" Wolfmeyer adlı bir karakteri canlandırdı.

Wood, bu yıllarda iki tane koyu bağımsız film sayesinde iki büyük sıçrama daha yaptı. 2005'te Sundance Film Festivali'nde jüri büyük ödülüne aday olmuş kara-mizah filmi Pretty Persuasion adlı filmde rol aldı. Filmde okullarda cinsel taciz ve ayrımcılık teması işlenmişti. Wood bu filmde Kimberly Rose adlı cinsel yönden çok aktif bir lise öğrencisini canlandırdı. Bir eleştirmen, Wood'un filmdeki oyunculuğu hakkında "Wood karamsarlığı kesin bir şekilde tersine çevirerek, yaramazlıktan zevk aldıran ve nefret etmesi imkansız bir karaktere dönüştürdü."[11]

Down in the Valley adlı David Jacobson yönetimindeki filmde rol aldı. Wood filmde yaşlı bir kovboya aşık olan genç kızı canlandırmaktadır.

Ayrıca Wood 2005 yılında iki tane müzik videosunda rol aldı: Bright Eyes - "At the Bottom of Everything" ve Green Day - "Wake Me Up When September Ends".

2006 Eylül'ünde, Premiere dergisinin verdiği "Spotlight Award for Emerging Talent" (Yükselen Yıldız için Sahneışığı Ödülü)[12] Ayrıca yine 2006 yılında The Guardian gazetesi tarafından "gözlerinden ötesi bilgelik" ve "kendi jenerasyonunun en iyi kadın aktrislerinden" şeklinde tarif edilmiştir.[2]

2006 yılının sonlarına doğru, Running with Scissors adlı bir çok ünlü yıldızı kadrosunda bulunduran komedi-dram filminde oynamıştır. Film Ryan Murphy tarafından yönetilmiştir ve Annette Bening filmde önemli bir karakteri canlandırmıştır. Film Augusten Burroughs'ın anılarından(daha çok çocukluğundan) uyarlanmıştır. Wood 2007 yılında Cannes Film Festival'den performansını ortaya çıkardığı için kadınlar Chopard Ödülü'nü almıştır.[13]

Wood Eylül 2007'de gösterime giren iki filmde rol aldı. İlk olarak premiyerini Sundance Film Festivali'nde yapan King of California[14] adlı bipolar bozukluğu olan bir jazz müzisyeni (Michael Douglas) ve onun çilekeş kızı Miranda(Wood)'nın, babanın akıl hastanesinden çıkışından sonra yeniden bir araya gelmesini ve birlikte bir İspanyol hazinesini aramalarını konu alan filmde oynadı. Bir eleştirmen Wood'un bu filmdeki performansını "mükemmel" olarak tanımladı.[15]