Poster Doğum tarihi : 1 Mart 1969
Doğum yeri : Las Palmas de Gran Canaria, Gran Canaria, Canary Islands, İspanya
Ödüller : Oscar ödülü aldı

Biyografi Özeti:
Javier Ángel Encinas Bardem (d. 1 Mart 1969) İspanyol sinema oyuncusu. 2000 yılında Before Night Falls filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilmiştir. 2000'de Before Night Falls, 2004'de İçimdeki Deniz filmleriyle En İyi Erkek Oyuncu - Drama dalında Altın Küre'ye aday gösterilen oyuncu No Country for Old Men filmiyle Oscar ödülü almıştır. Bardem araba...Tam Metin için tıklayın...

Javier Ángel Encinas Bardem (d. 1 Mart 1969) İspanyol sinema oyuncusu. 2000 yılında Before Night Falls filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilmiştir. 2000'de Before Night Falls, 2004'de İçimdeki Deniz filmleriyle En İyi Erkek Oyuncu - Drama dalında Altın Küre'ye aday gösterilen oyuncu No Country for Old Men filmiyle Oscar ödülü almıştır.

Bardem araba kullanmayı bilmiyor ve kendini sıkça sanatçı değil, ama "işçi" olarak tanımlandırmaktır. 2005'te İspanya'da eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasından sonra, gay olsam, "sırf kiliseye inat yarın gidip evlenirdim" (mañana mismo, sólo para joder a la Iglesia) diyerek, çok büyük bir skandal çıkarttı. Penelope Cruz ile 14 Temmuz 2010 da evlenmiştir.