Filmin Posteri Doğum tarihi : 26 Nisan 1977
Doğum yeri : New York City, New York, ABD

Biyografi Özeti:
Thomas John Patrick Welling (d. 26 Nisan 1977, Putnam Valley, New York) Amerikalı oyuncu. Önceleri mankenlik yapıp, daha sonra aktörlüğü seçmiştir. Çeşitli filmlerde oynadıktan sonra, Smallville adlı diziyle popülariteye kavuşmuştur. Boyu: 1.91 metre ve ayak numarası 47'dir. Tom Putnam Valley, New York'da doğdu, babası General Motors'un emekli yöneticisi, annesi ise ev...Tam Metin için tıklayın...

Thomas John Patrick Welling (d. 26 Nisan 1977, Putnam Valley, New York) Amerikalı oyuncu. Önceleri mankenlik yapıp, daha sonra aktörlüğü seçmiştir. Çeşitli filmlerde oynadıktan sonra, Smallville adlı diziyle popülariteye kavuşmuştur. Boyu: 1.91 metre ve ayak numarası 47'dir.

Tom Putnam Valley, New York'da doğdu, babası General Motors'un emekli yöneticisi, annesi ise ev hanımıdır. Rebecca ve Jamie adında iki ablası ve Mark adında (aynı zaman da onun gibi aktör olan) ondan küçük bir kardeşi vardır. Babasının işi yüzünden sık sık taşınmak zorunda kalmışlardır. Putnam Valley, New York'dan Janesville, Wisconsin 'e, ordan Hockessin, Delaware, sonunda Okemos, Michigan 'a yerleşmişlerdir. Erken lise yıllarını burada geçirmiştir.

Baseball ve Basketbol gibi takım sporlarında başarı göstermiştir. Welling futbol'da harika bir kalecidir. 1995 yıllında Okemos Lisesinden mezun olmuş ve inşaat işçisi olarak çalışmaya başlamış ve ailesiyle yaşamaya devam etmiştir.

1998 yıllında yetenek avcısı katalog kameranı tarafından keşvedilmiş, modellik yapması önerilmiştir. 2000 yılında, Welling, Los Angeles'a yerleşmiş, oyunculuk kariyerini takip ettiği yıllarda, Tommy Hilfiger ve başka firmalara modellik yapmıştır. İlk büyük rolü 2001 yılında Judging Amy adlı televizyon dizisinin 6 bölümünde olmuştur, burada Amy Brenneman'ı zıttı olan, sevgilisini ve bir karete hocasını canlandırdı. Daha sonra Special Unit 2 ve Undeclared gibi televizyon dizilerinde görüldü. Daha sonra ülke çapında seçmeleri yapılan Smallville dizisinin Clark Kent rölüne seçildi. TV Guide'a verdiği bir röportaja göre ilk önceleri rolü reddetmiş, senaryoyu okuduktan sonra, rolü almayı kabül etmiştir.

Aralık 2003'de Cheaper by the Dozen adlı filmde Steve Martin'in en büyük oğlunu beyaz perde de canlandırmıştır. Aynı zamanda filmin devamı olan Cheaper by the Dozen 2 'de oynamıştır.

Bir yeniden yapım olan 2005 yapımı The Fog filminde oynama şansını yakalamıştır.

Bir internet dedikodusuna göre 2006 yapımı yeni Superman filmi Superman Returns için dikkate alınmamıştır, çünkü The Movie's web sitesinin röportajına göre Bryan Singer yeni bir yüz istemekteydi.

Welling, çoğu kez isminin Superman rolünün üzerine yapışmasından korkmadığını belirtiyor. O daha çok Superman'i oynamaktansa Clark Kent'i oynmayı tercih ettiğini söylüyor. Ayrıca her fırsatta başka projeler için prodüktörlüğe ve yönetmenliğe ilgi duyabileceğini belirtiyor. Bu arada Welling Smallville'in 5. sezonunda Fragile adlı 18. bölümün yönetmenliğini yaptığını ve şu sıralarda ABD'de 'The CW' kanalında yayınlanan 6. sezonda mutlaka bir bölümün yönetmenliği yapacağını belirtmeden edemeyiz.Son olarak da Gece evi serisinin alaycı kuzgunu Rephaim olarak Uyanmış kitabının kapağındaki yerini almıştır.