Filmin Posteri Doğum tarihi : 30 Aralık 1982
Doğum yeri : Vancouver, British Columbia, Kanada

Biyografi Özeti:
Kristin Laura Kreuk (30 Aralık, 1982 Vancouver Kanada)Amerikan Smallville dizisinde Clark Kent'in büyük aşkı Lana Lang'i canlandıran oyuncu. Ayrıca Kanada'da yayınlanan Edgemont dizisiyle de tanınır. Kreuk Vancouver, British Columbia’da doğdu. Babası, Peter Kreuk, Hollandalı; annesi, Deanna Che, ise Endonezya doğumlu bir Çinli'dir. Anneannesi de Çinli-Jamaikalıdır.[3]...Tam Metin için tıklayın...

Kristin Laura Kreuk (30 Aralık, 1982 Vancouver Kanada)Amerikan Smallville dizisinde Clark Kent'in büyük aşkı Lana Lang'i canlandıran oyuncu. Ayrıca Kanada'da yayınlanan Edgemont dizisiyle de tanınır.

Kreuk Vancouver, British Columbia’da doğdu. Babası, Peter Kreuk, Hollandalı; annesi, Deanna Che, ise Endonezya doğumlu bir Çinli'dir. Anneannesi de Çinli-Jamaikalıdır.[3] Ebeveynlerinin ikisi de peyzaj mimarıdır. Kendisinden 5 yaş kadar küçük bir kız kardeşi vardır. Liseye kadar ulusal düzeyde jimnastik sporuyla ilgilenmiş ; fakat 11. sınıfta skolyoz (bel kemiğinin normal dışı yan kıvrımı) nedeniyle bırakmak zorunda kalmştır.Vancouver’daki Eric Hamber Ortaokuluna gitmiştir. CBC televizyonu için Vancouver’da çekilecek Edgemont dizisinin rol dağılım şefi, Laurel Young rolünü oynayabilecek egzotik görünüşlü bir kız için ortaokuluyla temas kurduğunda o, Simon Fraser Üniversitesi’nde psikoloji, doğabilim ya da adli tıp okumayı planlıyodu. Kristin’in drama hocası lisedeki müzikaller dışında hiç oyunculuk tecrübesi olmayan Kristin’i seçmelere katılması için ikna etti. Rolü kapması ona sürpriz oldu.

Edgemont’un ilk sezonunu çektikten ve bir ajansla anlaştıktan sonra, Pamuk Prenses televizyon filminin başrolünü kaptı. Vancouver’da çekilen filmin diğer başrol oyuncusu Miranda Richardson’dı. Filmin yönetmeni Caroline Thompson’du.Film ABC televizyonunda ilk kez 17 Mart 2002’de yayınlandı. Pamuk Prenses’ten sonra Kristin’in ajansı, Warner Bros. Televizyonu için çekilecek Smallville’e oyuncu arayan TV yazarları Alfred Gough ve Miles Millar’a bir seçme videosu gönderdi. Smallville, gelecekteki Superman Clark Kent’in delikanlılık yıllarını anlatıyordu. Alfred Gough ve Miles Millar, Kristin’i Clark Kent’in aşkı Lana Lang rolü seçmeleri için WB’nin Burbank Kaliforniya’daki stüdyolarına çağırdı. Kristin; popüler, muhteşem ponpon kız Lana Lang rolü için seçmelere katılmada tereddütlüydü çünkü; karakterin sığ bir budala olabileceğini sanıyordu. Pilot senaryodaki mezarlık sahnesini okuyunca rolün ilk teklif edildiği zamandakinden çok daha fazla etkilendi ve rolü hemen kabul etti. 2003’te Kristin, Edgemont’daki rolünü bitirdi. 2004 yazında Sci Fi Channel için çekilen 2 bölümlük mini-dizi Yerdeniz‘deki Tenar rolünü aldı.Dizi Ellory Elkayem tarafından küçük ekrana taşındı Ursula K. Le Guin’in 5 serilik kitabının uyarlaması yine Vancouver’da çekildi 13 Aralık ’04 tarihinde yayınlandı.

Neutrogena’nın yöneticileri dünya çapındaki reklam kampanyaları için Kristin’i yeni model-sözcüleri olarak seçtiler. Bu adımda Kristin kendisi gibi genç yıldızlar Jennifer Love Hewitt ve Mandy Moore’un izinden gitti.2005’te Neutrogena‘yla olan anlaşmasını iki yıl uzattı. Bu onu şirketin en uzun süre istihdam edilen model-sözcüsü yaptı.

İlk kez 2003’te uzun metrajlı bir filmde rol aldı. Başrollerini Scott Mechlowicz ve Michelle Trachtenberg’in paylaştığı Eurotrip filmine konuk oyuncu oldu ayrıca Matt Damon ve Lucy Lawless da filme konuk youncu olarak katıldı, film 20 şubat 2004’te vizyona girdi. 2005’te bağımsız film Partition’da rol aldı. Hindistan’daki İngiliz egemenliğinin son günlerinde geçen filmde Kristin, Hindistan’ın bölünmesi nedeniyle ailesinden ayrılmak zorunda kalan 17 yaşındaki kırılgan Nassem’i canlandırdı, Jimi Mistry, Nassem’in aşık olduğu eski Hint-İngiliz ordusu askeri Gian Singh rolünde Kristin’e eşlik etti. Filmde Neve Campbell da rol aldı. Yönetmenliğini Vic Sarin’in yaptığı film bir Kanada, Güney Afrika ve Birleşik Krallık ortak yapımıydı. Film 2007’de ABD ve Kanada’da DVD formatında satışa sunuldu. 2006 yazında çizgi roman yazarı ve ressam Kaare Andrews’in Dream Princess adlı kısa filminde Prenses rolünde oynadı. Film Uyuyan Güzel’in modern ve farklı bir tarzda yorumlamasıydı. Kanada’da yayınlandı.