Poster Doğum tarihi : 24 Ağustos 1960
Doğum yeri : Yao, Japonya

Biyografi Özeti:
Takashi Miike 24 Ağustos 1960 yılında Osaka'da doğdu. Imamura Shohei'nin kurduğu ve başında bulunduğu Japon Görsel Sanatlar Akademisi'nde eğitim gördü. "Zegen" (1987) ve "Kuroi Ame" (1989) filmlerinde Shohei'nin birinci asistanı olarak çalışan yönetmen, Japonya'nın önde gelen yönetmenlerinden olan Onchi Hideo ve Kuroki Kazuor'un da asistanlıklarını yaptı. Usta Japon...Tam Metin için tıklayın...

Takashi Miike 24 Ağustos 1960 yılında Osaka'da doğdu. Imamura Shohei'nin kurduğu ve başında bulunduğu Japon Görsel Sanatlar Akademisi'nde eğitim gördü. "Zegen" (1987) ve "Kuroi Ame" (1989) filmlerinde Shohei'nin birinci asistanı olarak çalışan yönetmen, Japonya'nın önde gelen yönetmenlerinden olan Onchi Hideo ve Kuroki Kazuor'un da asistanlıklarını yaptı. Usta Japon yönetmen Shohei Imamura'nın yanında sinema tekniği öğrenen Miike, film çekmeye 1991 yılında başladı. Bugüne kadar 70'in üstünde filme imza atmasıyla dünya sinemasının en hızlı yönetmenlerinden biri olduğunu kanıtladı. Birçok eleştirmen tarafından 21.yüzyılın en "ekstrem" yönetmeni olarak kabul edilmektedir.

Miike filmleri yaşam, ölüm, vahşet, cinsellik, sanrı, çocuk psikolojisi, sadizm, mazoşizm, uyuşturucu dünyası, toplu cinayet ya da seks ticareti gibi derin ve rahatsız edici kavramlardan beslenerek kısa sürede muhafazakâr sinemacıların tepkisini çekti.