Filmin Posteri Doğum tarihi : 22 Nisan 1937
Doğum yeri : Neptune, New Jersey, ABD
Ödüller : Oscar ödülü aldı

Biyografi Özeti:
John Joseph "Jack" Nicholson (d. 22 Nisan 1937, New York), ünlü Amerikalı sinema oyuncusudur. Genellikle karanlık temalı filmlerde canlandırdığı nevrotik karakterlerle tanınmaktadır. Sinemanın en etkili ve en iyi oyuncularından biridir.Kendisi New York'da bir showgirl anneye dogmustur. Küçüklüğünde büyükannesini ve büyükbabasını gerçek annesi ve babasi oldugunu zannetti....Tam Metin için tıklayın...

John Joseph "Jack" Nicholson (d. 22 Nisan 1937, New York), ünlü Amerikalı sinema oyuncusudur. Genellikle karanlık temalı filmlerde canlandırdığı nevrotik karakterlerle tanınmaktadır. Sinemanın en etkili ve en iyi oyuncularından biridir.Kendisi New York'da bir showgirl anneye dogmustur. Küçüklüğünde büyükannesini ve büyükbabasını gerçek annesi ve babasi oldugunu zannetti. Neptune şehrinde büyüdü, New Jersey eyaletinde. Katolik olarak yetiştirildi. Adına okullar verilmiş bir aktördür. Bir arkadaşının ölümünden sonra yastığının altında çekiçle uyumaya basladı. Evinde Polanski tecavuz iddiası ile tutuklandi. Kendisi sıkı bir Los Angeles Lakers taraftarıdır, hiçbir maçı kaçırmaz.

Aday gösterildiği 12 Oskar ödülünün 3'ünü kazanmıştır. Erkeklerde 3 Oscar almış olan tek isimdir. Ayrıca 16 kez aday gösterildiği Altın Küre ödülünün 7'sini kazanmıştır. İki kez en iyi oyuncu seçilmiştir. 1994 yılında Amerika Film Enstitüsünden "Ömür boyu başarı ödülü"'nü alarak, bu ödülü alan en genç oyuncu ünvanını kazanmıştır. Ayrıca büyük bir Lakers taraftarıdır Lakers'ın nerdeyse her maçında sahadaki yerini almaktadır.