Filmin Posteri Doğum tarihi : 24 Mart 1930
Doğum yeri : Beech Grove, Hindistanna, ABD
Ödüller : Oscar adayı oldu

Biyografi Özeti:
Doğumundaki adı Terence Steven McQueen dir. McQueen doğduktan hemen sonra onları terkeden babasını hiç tanımamıştır. Annesi de onu küçük yaşlarında terkedince, Missouri'deki amcası tarafından büyütülmüştür. 12 yaşında tekrar annesiyle buluşmuş ve Los Angeles'e taşınmışlardır. Ancak 14 yaşına geldiğinde annesi onu Chino Hills'de asi çocukların gönderildiği...Tam Metin için tıklayın...

Doğumundaki adı Terence Steven McQueen dir. McQueen doğduktan hemen sonra onları terkeden babasını hiç tanımamıştır. Annesi de onu küçük yaşlarında terkedince, Missouri'deki amcası tarafından büyütülmüştür. 12 yaşında tekrar annesiyle buluşmuş ve Los Angeles'e taşınmışlardır. Ancak 14 yaşına geldiğinde annesi onu Chino Hills'de asi çocukların gönderildiği bir tür islah evine yollamıştır. Chino'yu terkettikten sonra 1947-1950 arasında ABD deniz kuvetlerine katılmıştır. 1952'de oyunculuk dersleri almaya başlayan McQueen, 1955'de ilk filmi A Hatful of Rain ile kamera karşısına geçmiştir.

Steve McQueen Amerikan Sinemasının renkli kişilerinden biriydi. Zayıf, fit vücudu,sarışın, mavi gözlü ve yakışıklı, karizmatik bir adamdı. Sporcu oluşu, araba yarışlarına merakı ve yarışması, aynı zamanda motorsikletlere merakı ve yarışması, ağırlık kaldırıp günlük koşması, onun sporcu kimliğini, ve vücudunun daima dinç ve dinamik kalmasını sağlayan etkenler olmuştur.

1953 Senesinde il sinema filminde oynar. 31 Tane sinema filmi çevirmiştir. 1953 ile 1980 seneleri arasında filmografisini kapsar. 1960 senesinde, Yönetmen John Sturges'in iyi oluşturduğu ve yaptığı sağlam film ile , Yulk Bryner , Eli Walach , Charles Branson , James Coburn , Val Avery gibi yıldız isimlerle çalışmıştı ve bu filmde Bryner'in yardımcısı 2. adamı oynamıştır. 1 Sene öncesinde ise yine John Sturges tarafından çevrilen Never So Frw adlı filmde Frank Sinatra , Gina Lollobiridigia , Charles Branso gibi yıldız isimlerle oynamıştır. 1962 senesinde , iyi bir Yönnetmen olan Don Siegel'in savaş filmi Hell Is For Hereos adlı filmide yine James Coburn ile oynamıştır. 1963 senesinde , yine John Sturges'in katkılarıyla , James Garner ve Richard Attenborough ile birlikte Ünlü film The Great Espace'de başarıyla oynamıştır.

1963 ve 1965 senelerinde , Yönetmen Robert Mulligan'ın iki dram filminde oynamıştır. Bu filmlerin bir tanesinde güzel oyuncu Nathalie Wood , diğerinde de güzel oyuncu Lee Ramick ile başrol oynamıştır. 1965 Senesinde , Ünlü Yönetmen Norman Jewison'un The Cincinnati Kid filminde , bir kumarbaz gençi canlandırmış ve ona dev isimler Karl Malden ile bir başka dev Edward G Robinson eşlik etmişlerdi. Karl Malden , onun kâğıt dağıtan arkadaşı , Robinson ise en iyi ve ünlü kumarbaz ihtiyarı canlandırıyordu. Gerçekten çok iyi bir filmdir. 1 Sene sonra Karl Malden ile yine birlikte oynadı ve bir Western filmi olan Neveda Smith de oynamıştır.

1966 Senesinde Ünlü Yönetmen Robert Wise'ın The Sand Pebbles filminde oynamış ve bu filmindeki başarılı rolü ve göstermiş olduğu iyi performanstan ötürü Oscar'a aday olmuştur. 1968 senesinde iki sağlam film projesinde görev almıştır. The Thomas Crown Affair filminde güzel oyuncu Faye Dunaway ile başrolleri paylaşmış , yine aynı sene bir başka iyi filmi olan Peter Yates'in Bullitt filmide güzel oyuncu Jacquiline Bisset ile başrolleri paylaşmış ve bu da çok iyi bir film olmuştur. 1973 senesinde ise Franklin J. Schaffner'ın önemli filmi Kelebek de Dustin Hoffman ile en önemli rollerinden birini oynamıştır ve bu film çok tutmuştur. Kariyerinin son filmi ise ölmeden 1980 senesinde Hunter adlı yapıt olmuş ve bu filmde eleştirmenler , hala dinmaik ve çevik bir şekilde koştuğunu , Mcqueen'nin çok iyi bir perofrmans sergilediğini söylemişlerdir.

McQueen dünyanın en yüksek ücret ödenen aktörlerinden biriydi. 1974'de, eski arkadaşı ve rakibi Paul Newman ile birlikte başrolü paylaştıkları The Towering Inferno filmini çevirdikten sonra 1978'deki An Enemy of the People'a kadar sinemaya ara verdi.

2 Kasım 1956'da oyuncu Neile Adams ile evlendi (1972'de boşandılar). Bu evlilikten bir kızları (Terry, (d. 5 Haziran 1959), 9 Mart 1998'de hemokromatisis hastalığından öldü) ve bir oğulları (Chad (d. 28 Aralık 1960) oldu.

31 Ağustos 1973'te Getaway filmindeki rol arkadaşı Ali MacGraw ile evlendi. MacGraw, McQueen ile evlenmek için film yapımcısı kocası Robert Evans'ı terketti. Çift 1978'de boşandı.

Üçüncü eşi bir manken olan Barbara Minty idi. 16 Ocak 1980'de evlendiler.

1972'de Anchorage-Alaska'da alkollü araç kullanmaktan tutuklandı ve kefaleti ödemedi.

McQueen 7 Kasım 1980'de 50 yaşındayken, kanser ameliyatından sonra geçirdiği kalp krizi sonucu Juárez-Mexico'da öldü. Asbeste maruz kalmaktan oluşan nadir bir akciğer kanseri türü olan mezotelioma'ya yakalanmış ve alternatif tedavi görmek için Mexico'ya gelmişti. Asbeste, yarış arabalarını kullanırken giydiği ve yanmaya dayanıklı olması için asbestten imal edilen giysiler dolayısıyla mı bu kadar yoğun olarak maruz kaldığı açıklık kazanmamıştır. ABD'de Gıda ve İlaç Bakanlığınca onaylanmayan ve Mexico'da bulunan "doğal" anti-kanser ilaçlarıyla yapacağı olağandışı bu tedavi için Meksika'ya gidişi tartışmalıdır.

McQueen haftanın her günü, günde ikişer saat olmak üzere, ağırlık kaldırma ve beş mil koşma gibi egzersizler yapardı. Ancak, marihuana ve kokain kullandığı da bilinirdi ve çağının diğer oyuncuları gibi o da bir sigara tiryakisiydi.

9 Ağustos 1969 günü, planlandığı üzere aktris Sharon Tate'i görmeye gitmek yerine başka bir randevuya gitmeseydi, diğer beş kişiyle birlikte o da Charles Manson taraftarlarınca öldürülmüş olacaktı. Ölümün bu kadar yakınından geçtiği o günden sonra silah taşımaya başladı.

Film çekiminin yapıldığı stüdyolardan, elektrikli traş makineleri, jean pantolonlar vs gibi bedava şeyler istemesiyle ünlüydü. Daha sonra öğrenildi ki bu tür şeyleri, kendisinin de çocukluğunda kaldığı islah evindeki gençlere hediye ediyordu.

Chuck Norris, McQueen'in oğluna karate öğretmiş, McQueen de daha sonra Norris'i oyunculuk derslerine katılması için ikna etmiştir.