Filmin Posteri Doğum tarihi : 1 Haziran 1937
Doğum yeri : Memphis, Tennessee, ABD
Ödüller : Oscar ödülü aldı

Biyografi Özeti:
Morgan Freeman (d. 1 Haziran 1937, Memphis, Tennessee), Akademi ödüllü ABD'li aktör ve film yönetmeni. Morgan Freeman (doğum 1 Haziran 1937) Amerikalı aktör, yönetmen, pilot ve seslendirme sanatçısı. Street Smart, Driving Miss Daisy, The Shawshank Redemption ve Invictus filmlerindeki performansları ile Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş ve 2005 yılında Million Dollar Baby...Tam Metin için tıklayın...

Morgan Freeman (d. 1 Haziran 1937, Memphis, Tennessee), Akademi ödüllü ABD'li aktör ve film yönetmeni.

Morgan Freeman (doğum 1 Haziran 1937) Amerikalı aktör, yönetmen, pilot ve seslendirme sanatçısı. Street Smart, Driving Miss Daisy, The Shawshank Redemption ve Invictus filmlerindeki performansları ile Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş ve 2005 yılında Million Dollar Baby filmi ile bu ödülü kazanmıştır. Aynı zamanda Altın Küre ve Sinema Oyuncuları Derneği Ödüllerine sahiptir. Freeman ayrıca aralarında Unforgiven, Glory, Seven, Deep Impact, The Sum of All Fears, Bruce Almighty, Batman Begins, March of the Penguins, The Bucket List, Wanted, The Dark Knight ve RED’in bulunduğu bir çok gişe filminde boy göstermiştir.

Morgan Freeman Memphis, Tennessee’de bir öğretmen olan annesi Mayme Edna ve 27 Nisan 1961 yılında sirozdan ölecek olan berber babası Morgan Porterfield Freeman ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendindne büyük üç kardeşi vardı. Çocukken babaannesinin yanına, Charleston, Missisipi’ye gönderildi. Çocukken ailesi sıklıkla taşınırdı ve Greenwood, Missisiği; Gary, Indiana; ve son olarak Chicago, Illinois. Freeman ilk sahneye çıkışını 9 yaşında, bir okul müsamelesinde başrol oynarak gerçekleştirdi. Daha sonra Broad Street Lisesine kaydoldu. 12 yaşında Broad Street Lisesine devam ederken eyalet çapında bir drama yarışmasını kazandı.Nashville,Tennessee’de geçen bir radyo şovunda rol aldı. 1955 yılında Broad Street lisesinden mezun oldu fakat Jackson Eyalet Üniversitesinden gelen kısmi burslu drama eğitimi teklifini Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetlerinde çalışmak üzere geri çevirdi Freeman 1960ların başında Los Angeles’a taşındı ve Los Angeles Halk Üniversitesinde yazman olarak çalışmaya başladı. Aynı dönemde New York’da 1964 Dünya Dans Festivaline dansçı olarak katıldı ve San Francisco’da Opera Ring müzik grubunun bir üyesi olarak yaşadı. Freeman gezici bir tur grubunda The Royal Hunt of the Sun adlı tiyatro eserinin bir uyarlamasında rol aldı. Aynı zamanda 1965 yapımı The Pawnbroker filminde figüran olarak rol aldı. İlk off-Broadway yapımını, 1968’de Pearl Bailey ve Cab Calloway ile rol aldığı Brodway yapımı olan Hello, Dolly!’nin siyahi versiyonundan önce 1967’de Viveca Lindfors ile karşılıklı rol aldığı The Nigger Lovers eseri ile gerçekleştirdi.

İlk itibarlı filmi 1971’de çekilen Who Says I Can’t Ride a Rainbow? olmasına rağmen, Amerikan mediası tarafından daha önceleri pembe dizi Another World ve daha sonraları çok daha önce ayrılması gerektiğini söylediği PBS’in çocuklar için çektiği The Electric Company’deki rolleri sayesinde tanındı. 1980 yılının ortalarının başlarında Freeman kendisine babacan karakteri kazandıran önemli sinema filmlerinde rol almaya başladı. 1994 yılında The Shawshank Redemtion filminde oynadığı rolle alkış topladı. Aynı yıl 44. Berlin Uluslar Arası Film Festivalinde jüri üyesi olarak görev aldı. Aynı zamanda Robin Hood: Prince Of Thieves, Unforgiven, Seven ve Deep Impact gibi filmlerde boş rolleri oynadı. 1997 yılında Lori McCreary ile birlikte Revelations Entertainment adlı prodiksiyon şirketini ve kız kardeşi ile birlikte eş başkan oldukları ClickStar adlı online film dağıtım şirketini kurdu. Aday olarak gösterildiği üç ödülden sonra ( En iyi yardımcı aktör olarak Street Smart ve en iyi aktör olarak Driving Miss Daisy ve The Shawshank Redemption) Million Dollar Baby filmindeki rolüyle 77. Akademi Ödül Töreninde En Yardımcı Aktör Ödülünü kazandı. Freeman belirgin ses tonuyla aranan bir seslendirme sanatçısı haline geldi. 2005 yılında tek başına iki filmin, War of the Worlds ve Akademi Ödülü sahibi belgesel film olan March of the Penguins’in seslendirmesini gerçekleştirdi. Freeman Bruce Almighty adlı başarılı filmde Tanrı olarak karşımıza çıktı ve eleştirmenden tam not alan ve gişede büyük başarı sağlayan Batman Begins ve 2008 yapımı The Dark Knight filmindeki Lucius Fox rolü kadar başarılı bir performans sergiledi. 2007 yılında Rob Reiner’ın yönettiği The Bucket List filminde Jack Nicholson ile birlikte kamera karşısına geçti. 2008 yılında Freeman, Frances McDormand ve Peter Gallagher ile birlikte başrolü paylaştığı, Mike Nichols tarafında yönetilen Country Girl ile Broadway’e döndü. Zaman zaman Nelson Mandela’yı konu alan bir film yapmak istedi. İlk girişimini Mandela’nın otobiyografisi olan Long Walk To Freedom eserini senaryolaştırmak istedi fakat neticelendiremedi. 2008 yılında piyasaya sürülen John Carlin'in Düşmanla Oynamak: Nelson Mandela ve Bir Ulusu Meydana Getiren Oyun isimli kitabının haklarını satın aldı. Clint Eastwood yönetmenliğinde Matt Damon ile birlikte kamera karşısına geçti. Filmde Freeman Nelson Mandela'yı canlandırıken Matt Damon ise rugby takımı kaptanı Francois Pienaar'ı Keller canlandırdı.

2009 yılının temmuz ayında New York’daki Radia City Mucis Hall’deki Nelson Mandela anısına düzenlenen konserinin sunucularından biriydi. 65 yaşında Freeman özel pilot lisansı elde etti. Aralarında Cessna Citation 501 ve çift motorlu Cessna 414 uçaklarının bulunduğu üç adet özel uçağı var. 2007 yılında uzun mesafeli Emivest SJ30 satın aldı ve 2009 Aralık ayında siparişini teslim aldı. Sahip olduğu tüm uçakları uçuracak lisans yeterliliğine sahiptir. 4 Ocak 2004’den itibaren Freeman Walter Cronkiye’ın yerine CBS Evening News’de tanıtımını üstlendi. 2010 yılında Freeman Discovery Channel’ın Through the Wormhole isimli televizyon şovunun sunucusu oldu.

Freeman 22 Ekim 1967’den 1979 yılına kadar Jeanette Adair Bradshaw ile evli kaldı. Myrna Colley-Lee ile 16 Haziran 1984’de evlendi. Freeman’ın iş ortağı ve avukatı olan Bill Luckett 2008 yılının Ağustos ayında ikilinin boşanmak üzeri olduğunu açıkladı. 15 Eylül 2010 yılında ikili Missisipi’de boşandı. İlk eşinin kızını evlatlık edindi ve aynı zamanda ikilinin 4 çocuğu daha oldu. 2008 yılında African American Live 2 adlı Tv dizisi Fremman’ın büyük büyük atalarının köle olduklarını ve Kuzey Carolina’dan Missisipi’ye göç ettiklerini ortaya çıkardı.Freeman aynı zamanda anne tarafından Kafkas kökenli büyük büyük babasının yakıldığını ve ayrıca African- American kökenl büyük büyük annesiniyle beraber yaşadığını öğrendi.(İkisi o zamanlar Güneyde yasal olarak evlenemezlerdi.)

Freeman Charleston, Missisipi’de ve New York’da hayatını sürdürmektedir. Ortağı olduğu ve yönettiği Madidi isimli şık bir restoranı ve Ground Zero isimli blues klübü vardır ve ikiside Clarksdale, Missisipi’de bulunmaktadır.

3 Ağustos 2008 yılının akşamı Ruleville, Missisipi yakınlarında bir trafik kazasında yaralandı. Seyahat ettiği araba 1997 model Nissan Maxima otoyoldan çıkarak birkaç takla attı. Kendisi ve yanındaki bayan arkadaşı, Demaris Meyer, Jaws of Life adlı hidrolik kurtarma aleti yardımıyla araçtan çıkarıldı ve helikopter ambulans ile Memphis’deki The Regional Medical Center( The Med) hastanesine kaldırıldı. Polis kazada alkolün etkisinin olmadığına hüküm getirdi. Kazada omzunu, kolunu ve dirseğini kırd ve 5 Ağustos günü ameliyata alındı. Doktorlar 4 saatlik bir operasyonun sonucunda omzunda ve kolundaki sinir hücrelerinde oluşan hasarı onardılar. CNN kanalında yayınlanan, Piers Morgan Tonight şovunda solak olduğunu fakat henüz sol elindeki parmakları oynatamadığını belirtti. Sol elindeki kasları kıpırdatamamasından dolayı olaşabilecek kan akışının durmasını engellemek için özel bir eldiven giyiyordu. Basın sözcüsü Freeman'ın tam olarak iyileşmeyi beklediğini açıkladı. Meyer, yanındaki bayan yolcu, Freeman’ı kazadaki ihmalinden dolayı dava etti. Meyer Morgan Freeman’ın olay gecesi içki içtiğini iddaa etmişti.

CNN ile yapılan bir röportajında kendisi hakkındaki ‘’Tanrının adamı’’ olduğu iddaalarını yalandı ve inancın üzerinde bilimsel bir pozisyon varsayımı oluşturdu. Freeman ‘’inanç konusundaki soru aslında gerçekte neye inandığınızdır, biz bilimde ortaya bir teori atarız ve aksi ispatlanana kadar onun doğru olduğuna inanırız."

2004 yılında Grenada Relief Fund üyeleri ile beraber Grenada adasında Hurricane Kasırgasından etkilenen insanlara yardım etti. One Earth gibi ulusal organizasyonların kliblerinde seslendirmelerde bulundu.(Grubun amacı çevresel farkındalık gibi konularda bilinci arttırmaktır)One Earth’s internet sitesinden izlenebilen ‘’Why Are We Here( Niçin Buradayız)’’ adlı klibin seslendirmesinde bulundu. Freeman Starville, Missisipide bulunan Missisipi Horse Park’ a bağıştı bulundu. The Horse Park Missisipi Eyalet Üniversitesinin bir parçasıdır ve Freeman’nın orada bulunan birden fazla atı vardır.

Freeman açıkca Black History Month kutlamalarını eleştirmiş ve buna benzer herhangi bir aktiviteye katılmamıştır. Freeman ‘’ Ben Black History Month istemiyorum çünkü o Amerikan tarihidir’’ demiştir." Kendisine göre ırkçılığa son vermenin tek yolunun onun hakkında konuşmamak olduğunu ve ‘’ white history month’’ olmadığına dikkat çekmiştir." Freeman Mike Wallace ile 60 dakika programında yapılan bir röportajda ‘’ ben size beyaz adam demekten vazgeçeceğim ve sizden de bana siyah adam demekten vazgeçmenizi istiyorum’’ demiştir." Freeman aynı zamanda Missisipi Eyalet bayrağının Konfedarasyon savaş bayrağını içerdiği gerekçesiyle değiştirilmesini desteklemiştir.

Freeman 2008 yılındaki başkanlık seçimleri için Obama’nın kampanyasına katılmayacağını belirtmesine rağmen Barack Obama’nın adaylığını desteklemiştir. Freeman 1 Aralık 2010’daa Zürih’te 2022 FIFA WORLD CUP organizasyonun son sunumu için Başkan Clinton’a, USA Bid Committee Başkanı Sunil Gulati ve USMNT futbolcusu Landon Donovan’a katılmıştır.

28 Ekim 2006’da Freeman Missisipinin En İyileri ödülleri Töreninde Ömür Boyu Başarı Ödülü kazandı. Delata Eyalet Üniversitesinden Sanat ve Edebiyat Dalında Doktoraya layık görüldü.[37] 2008 yılında aile tarihi PBS şovu olan African American Lives 2’ de yayınlandı ve DNA testleri sonucunda Niger’deki Songhai ve Tuareg insanlarından geldiğini öğrendi. 1978 yılında The Mighty Cents filmindeki rolüyle Tony Ödüllerine aday gösterildi. 1997 yılında Rhodes College’inde fahri mezun ünvanı verildi.[38] 2003 yılında Karlovy Vary Ulaslarası Film Festivalinde dünya sinemasına yaptığı katkılardan dolayı Kristal Küre Ödülüne aday gösterildi. 2006 yılında Cairo Ulaslararası Film Festivaline onur konuğu olarak katıldı. 2007 yılında kendisi ve eşi Missisipi Edebiyat ve Sanat Enstütüsünden ömür boyu başarı ödülü kazandı. 2007 yılında Screen Nation Film and TV Ödül T öreninde film ve televizyona yaptığı katkılardan dolayı onur nişanı aldı. 2008 Kennedy Center Honnors 2010 yılında Brown Üniversitesinden fahri doktora aldı. 2011 yılında Amerikan Film Enstütüsü tarafında Yaşam Boyu Ödülüne layık görüldü. 2012 yılında People’s Choice Awards tarafonda En Gözde Film İkonu ödülüne layık görüldü. 2012 Cecil Bç Demille Ödülü.