Filmin Posteri Doğum tarihi : 29 Mart 1968
Doğum yeri : Mount Albert, Auckland, Yeni Zelanda

Biyografi Özeti:
Lucy Lawless, MNZM (gerçek ismi Lucille Frances Ryan; doğum tarihi 29 Mart 1968) Yeni Zelandalı aktris ve şarkıcı. Uluslararası başarı kazanmış televizyon dizisi Zeyna:Savaşçı Prenses'te 1995'ten 2001'e kadar başrolde oynadığı Xena karakteriyle tanınmıştır. Bundan başka Battlestar Galacticanın yeniden çevriminde rol aldı. Son dönemde Spartacus: Blood and Sand dizisinde...Tam Metin için tıklayın...

Lucy Lawless, MNZM (gerçek ismi Lucille Frances Ryan; doğum tarihi 29 Mart 1968) Yeni Zelandalı aktris ve şarkıcı. Uluslararası başarı kazanmış televizyon dizisi Zeyna:Savaşçı Prenses'te 1995'ten 2001'e kadar başrolde oynadığı Xena karakteriyle tanınmıştır. Bundan başka Battlestar Galacticanın yeniden çevriminde rol aldı. Son dönemde Spartacus: Blood and Sand dizisinde Batiatus'un karısı Lucretia rolünde ekranlara geldi.

Auckland'ın Mount Albert semtinde doğan Lucy, bir öğretmen olan Julie ile bir bankacı ve Mount Albert belediye başkanı olan Frank Ryan'ın kızıdır. Yedi çocuğun beşincisidir. Beş erkek kardeşi ve bir kız kardeşi vardır.

Lucy Lawless oyunculuğa lisede başladı. Ergenlik çağında bulimia hastalığına yakalandı, fakat Auckland Universitesi'ne gittiği dönemde hastalığı yenmeyi başardı. Burada 1 yıl yabancı diller üzerine eğitim aldı. Almanca, İtalyanca ve Fransızca öğrendi. Ayrıca üç yıl opera dersleri aldı. Fakat operanın hayat tarzında henüz hazır olmadığı bir takım değişiklikler yapmasını gerektirdiğini öğrenince her ikisini de bıraktı, keman ve caz'a yöneldi.

Lucy 1994'te Pacific Renaissance Pictures tarafından hazırlanan "Hercules and the Amazon Women," adlı bir televizyon filminde rol aldı. Bu film daha sonra Herkül: Efsanevi Seyahatler (Hercules: The Legendary Journeys) dizisine dönüştü. O bölümde episode, Lysia adında, erkeklerden nefret eden bir Amazon kadınını canlandırdı. İlk sezon bölümlerinden "As Darkness Falls."'ta Lyla karakterini oynayarak devam etti. En önemli rolüne, kahraman savaşçı kadın Zeyna rolü teklif edildiğinde kavuştu. Pacific Renaissance Pictures'ın yazarlarından biri olan R. J. Stewart'ın Robert G. "Rob" Tapert'ın bir hikayesinden uyarladığı "The Warrior Princess" bölümü Mart 1995'te yayınlandı. Aslında bu rol için Vanessa Angel seçilmişti; fakat kendisi hastalandığı için Yeni Zelanda'daki çekimlere gelemedi. Xena ve ona çok benzeyen Lysia karakterlerini ayrıştırmak için Lucy Lawless'ın normalde sarı olan saçları siyaha boyandı. Xena, Herkül'ün ilk sezonundaki iki bölümde daha yer aldı. Bu bölümlerde düşman bir karakterden iyi bir karaktere dönüştürüldü.

Xena karakteri o kadar sevildi ki sadece onun adına bir dizi serisi yaratıldı. Zeyna:Savaşçı Prenses ilk kez 4 Eylül 1995'te ekranlara geldi. Buna rağmen Ekim 1995'te Lucy Herkül dizisinin "Outcast" bölümünde bir kez daha Lyla olarak gözüktü. Zeyna:Savaşçı Prenses aynı türetildiği dizi gibi bir hit oldu ve altı sezon daha devam ederken Lucy Lawless'ı uluslararası bir ünlü haline getirdi.

Ekim 1996'da The Tonight Show with Jay Leno programının çekimleri sırasında Lucy'nin stüdyonun otoparkında bindiği at tökezleyince Lucy'nin kalça kemiği kırıldı. Neyse ki tamamen iyileşti ve Zeyna çekimlerinden uzak kalması en az zararla atlatılmış oldu.

1997'de, Lucy People Weekly dergisi tarafından "Dünyadaki En Güzel 50 Kişi" arasında gösterildi. Bundan günler önce, 6 Mayıs 1997'de Anaheim, California'da Mighty Ducks ve Detroit Red Wings arasında oynanan NHL buz hokeyi maçı sırasında ABD milli marşını söylerken Lucy'nin istem dışı şekilde bir göğsü gözükmüştü. Lucy Newsweek'te şöyle bir açıklamada bulundu: "Açıkçası utandım... Amaçladığımdan çok daha fazla bir dekolte olmuş oldu."

Lucy ilk olarak Broadway tiyatrosu'nda Eylül 1997'de Grease müzikalinde kötü kız Betty Rizzo olarak sahne aldı. Başroldeki Sandy rolünü istiyordu ama Zeyna rolündeki başarısından sonra yapımcıların onu kötü rollerde görmek istediğini beyan etti. Sandy karakterinin Yeni Zelanda'da birçok ağabeyiyle birlikte geçen kendi çocukluğuna çok benzediğini söyledi.

Lucy ayrıca Vagina Monologues gibi oyunlarda sahne aldı ve The Simpsons, The X-Files, Just Shoot Me!, Veronica Mars, Burn Notice, Less Than Perfect, Curb Your Enthusiasm, ve bro'Town. dizilerinde konuk sanatçı olarak rol aldı. Kısa süren televizyon dizisi Tarzan.'da ve EuroTrip, Spider-Man, ile Boogeyman filmlerinde kısa rollerde gözüktü. Televizyon filmi Locusts! ve devamı Vampire Bats ile televizyona dönüş yaptı.

Lucy 2004 yılında New Zealand Order of Merit'e hak kazandı. Bundan böyle isminin zonunda MNZM harflerini kullanmaktadır.

2005'ten 2009'a kadar, Lucy Battlestar Galactica. dizisinde tekrarlayan bir rol edindi (D'Anna Biers).

Lucy 2006 yılında televizyondaki Celebrity Duets programında yarıştı ve ikinci oldu. Ayrıca birçok çizgi filmde seslendirme yaptı.

Lezbiyen toplumu Lucy Lawless'e ilgi duymaktadır. Bunun nedeni Zeyna'nın yol arkadaşı Gabrielle ile olan yoruma açık ilişkisidir. Her en kadar Lucy heteroseksüel ise de, çeşitli homoseksüel toplantılarında bulunmuştur. 2003'te yapılan bir röportajında Lesbian News dergisine yaptığı açıklamada sezon finalini izledikten sonra Zeyna ve Gabrielle'in ilişkisini artık lezbiyen bir ilişki olarak gördüğünü söylemiştir. Önceleri ise bu konuda kesin bir yargısı olmadığını söylüyordu.

Lucy son olarak Starz dizisi Spartacus: Blood and Sand.'te rol almıştır. Dizi, ünlü gladyatör Spartacus'ün hayatını konu almaktadır ve uzun zaman Zeynanın yapımcılığını yapan Sam Raimi ve Rob Tapert tarafından hazırlanmıştır. Lucy, Lentulus Batiatus'un karısı Lucretia rolündedir.

Lucy 19 yaşında Garth Lawless'ten bir çocuğa hamile kaldı. 1988'de Kalgoorlie, Avustralya'da evlendiler. Yeni Zelanda'ya geri döndüklerinde Daisy Lawless adlı kızları doğdu (doğum tarihi 15 Temmuz 1988). Çift 1995'te boşandı. Lucy daha sonra Zeyna'nın yapımcısı Robert G. "Rob" Tapert ile 28 Mart 1998'de evlendi. Julius Robert Bay Tapert (doğum tarihi 16 Ekim 1999) ve Judah Miro Tapert (doğum tarihi 7 May 2002) adında iki oğulları var.