Filmin Posteri Doğum tarihi : 19 Nisan 1978
Doğum yeri : Palo Alto, California, ABD
Ödüller : Altın Küre ödülü aldı

Biyografi Özeti:
James Franco, Kaliforniya'ya bağlı Palo Alto kasabasında dünyaya geldi.Annesi aslen yahudidir fakat yahudi olarak yetistirilmedi.Palo Alto da Tom ve David isimli iki erkek kardeşiyle büyüdü. Bölge okulu olan Palo Alto Lisesi'nden mezun olduktan sonra (1996), Kaliforniya Üniversitesi'nde oyunculuk çalıştı. 1999 yılında da sinema ve televizyon dünyasına ilk adımını, Freaks and...Tam Metin için tıklayın...

James Franco, Kaliforniya'ya bağlı Palo Alto kasabasında dünyaya geldi.Annesi aslen yahudidir fakat yahudi olarak yetistirilmedi.Palo Alto da Tom ve David isimli iki erkek kardeşiyle büyüdü. Bölge okulu olan Palo Alto Lisesi'nden mezun olduktan sonra (1996), Kaliforniya Üniversitesi'nde oyunculuk çalıştı. 1999 yılında da sinema ve televizyon dünyasına ilk adımını, Freaks and Geeks dizisiyle attı. Ulkemizde gosterime girip girmeyecegi bilinmeyen son iki filmi Milk ve Pineapple Express'tir.Milk filmi , escinsel haklarinin ilk siyasi savunucusu Harvey Milk'in hayatini konu eder (Basrolde Sean Penn Milk'i canlandirdi ve 2009 En Iyi Erkek Oyuncu Oscarini aldi)Franco ise gay rolu ile yilin yukselen oyuncusu odulune layik goruldu.Kiz arkadasi Ahna O'Reilly ile birlikteliği sona ermiştir. Ailesi California Palo Alto kendisi ise New York'ta yaşamaktadır.Boyu 1.78 kilosu 75 tir.

Televizyon dizisinden sonra, Franco, bir romantik komedide, Whatever It Takes'de rol aldı. Bunun ardından ise Mark Rydell'ın yönetmenliğinde çekilen "James Dean" adlı tv filmin de James Dean'i gerçekten çok iyi bir şekilde oynamış ve ödul almıştır. Bunun sonrasında ise, en büyük başarısı, Spider Man ile oldu. Peter Parker karakterinin arkasında kalsa da, oynadığı Harry Osborn rolü ile adından söz ettirdi. Oynadığı Tristan & Isolde ve The Company filmleriyle de başarısını katladı. En son, 2007 yılında da Spider Man 3'deki rolünün ölmesinden sonra filmden ayrılması kesinleşti. 2008 yılında Pineapple Express (Soul) filminde Seth Rogen'la beraber çok başarılı performans sergilemiştir. 2010 yılında 127 Saat filminde gösterdiği performansla 2011 Oscar ödüllerinde en iyi erkek oyuncu adayı olmuştur ve 127 saat te ki rolüyle 8 tane festivalde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır. Ve aynı zamanda Franco, Palo Alto adlı bir kitap yazmıştır.

2011 yılında Anne Hathaway ile Oscar Ödülleri'ni sunmuştur.