Poster Doğum tarihi : 1 Mayıs 1969
Doğum yeri : Houston, Texas, ABD
Ödüller : Oscar adayı oldu

Biyografi Özeti:
Wesley Wales Anderson (doğumu 1 Mayıs 1969) ABD'li yönetmen, yazar ve kısa film, sinema ve reklam yapımcısı. 2001 yılında En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülleri adayı oldu. Anderson üç çocuğun ortancası olarak Houston, Teksas'ta dünyaya geldi. Babası, Melver Leonard Anderson bir reklamcıydı. Annesi ise şu anda emlak danışmanlığı yapan aslında bir arkeolog...Tam Metin için tıklayın...

Wesley Wales Anderson (doğumu 1 Mayıs 1969) ABD'li yönetmen, yazar ve kısa film, sinema ve reklam yapımcısı. 2001 yılında En İyi Özgün Senaryo dalında Akademi Ödülleri adayı oldu.

Anderson üç çocuğun ortancası olarak Houston, Teksas'ta dünyaya geldi. Babası, Melver Leonard Anderson bir reklamcıydı. Annesi ise şu anda emlak danışmanlığı yapan aslında bir arkeolog olan Texas Ann Burroughs'tur.

Yönetmen, Westchester Lisesi'ni bitirdikten sonra ikinci filmi Rushmore'u da çektiği, Houston'da özel bir okul olan St. John's School'a devam etti. Tıpkı Rushmore 'un başkarakteri Max Fischer gibi, Anderson da St. John's'un şu anda yıkılmış olan Hoodwink Tiyatrosu'nda oyunlar sergiledi.

Anderson, Teksas Üniversitesi'nde felsefe okurken Owen Wilson ile tanıştı. Daha sonra uzun metrajlı olarak çektiği Bottle Rocket'ın kısa film versiyonu ile yapımcı James L. Brooks'un ilgisini çeken ikili, Brooks'un yardımı ile bu kısa filmlerini Sundance'e gönderdiler ve Sundance'de filmin uzun versiyonunu çekebilecek fonu buldular.

Şu günlerde hem New York'ta hem de Paris'te yaşayan yönetmenin yakın arkadaşları arasında film yapımcısı Noah Baumbach, aktör/senaryo yazarı Owen Wilson ve Sofia Coppola geliyor. Erkek kardeşi Eric, Anderson'un filmlerinde sahne tasarımcısı olarak çalışıyor. Diğer erkek kardeşi Mel ise bir doktor.

Wes Anderson, yönettiği filmlerin yapımcılığını, senaryo yazarlığını, görüntü yönetmenliğini üstlendiği ve müzik seçimlerine kadar kendisi ilgilendiği için kimilerince auteur kabul edilir.

Anderson filmlerinde sık sık aynı oyunculara ve set çalışanlarına rastlanır. Wilson Kardeşler (Owen Wilson, Luke Wilson, Andrew Wilson), Bill Murray, Seymour Cassel, Anjelica Huston, Jason Schwartzman, Kumar Pallana ve oğlu Dipak Pallana, Anderson'un yakın arkadaşları olan Stephen Dignan ve Brian Tenenbaum ve yönetmenin kardeşi Eric Chase Anderson örnek olarak verilebilir.

Ayrıca The Life Aquatic with Steve Zissue'yu beraber yazdığı Noah Baumbach'un yazıp yönettiği The Squid and the Whale filminin yapımcılığını Anderson üstlendi. Görüntü yönetmeni Robert Yeoman ve müzisyen Mark Mothersbaugh da çalıştığı diğer isimler arasındadır.

Anderson'un filmlerindeki müzik seçimleri beğeni ile karşılanır. Yönetmen, dört filminin müzikleri için Mark Mothersbaugh çalıştı. Mothersbaugh dışında film müziklerinde sık sık yer alan sanatçılar aşağıdaki gibidir:

* The Rolling Stones: Bottle Rocket'ta "2000 Man", Rushmore'da "I Am Waiting", The Royal Tenenbaums'da "She Smiled Sweetly" ve "Ruby Tuesday", The Darjeeling Limited'da "Play with Fire".
* The Kinks: Rushmore'da "Nothing in This World Can Stop Me Worrying About That Girl", The Darjeeling Limited'da "This Time Tomorrow", "Strangers" ve "Powerman".
* The Who: Rushmore'da "A Quick One While He's Away".
* Bob Dylan: The Royal Tenenbaums'da "Main Title Theme (Billy)" ve "Wigwam".
* David Bowie: The Life Aquatic'te Bowie'nin hem kendi yorumuyla hem de Seu Jorge'nin Portekizce yorumları ile bir çok şarkısı bulunur.
* Cat Stevens: Rushmore'da "Here Comes My Baby" ve "The Wind".
* John Lennon: Rushmore'da "Oh Yoko" ve The Royal Tenenbaums'ta "Look At Me" (Paul McCartney tarafından yazılan "Hey Jude" ise filmin başında kullanılır).