Filmin Posteri Doğum tarihi : 18 Ağustos 1936
Doğum yeri : Santa Monica, California, ABD
Ödüller : Oscar ödülü aldı

Biyografi Özeti:
Robert Redford (doğum Charles Robert Redford, Jr. 18 Ağustos, 1936), Akademi ödülü (Oscar) sahibi artist, film yönetmeni, yapımcı, iş adamı ve model. Hollywood'un en büyük yıldızlarındandır. Karizmatik aktör , her rolün aranan başarılı ismidir. Santa Monica, Kaliforniya'da doğmuştur. Üvey kardeşi William babasının diğer evliliğindendir. 1954 yılında Van Nuys High...Tam Metin için tıklayın...

Robert Redford (doğum Charles Robert Redford, Jr. 18 Ağustos, 1936), Akademi ödülü (Oscar) sahibi artist, film yönetmeni, yapımcı, iş adamı ve model. Hollywood'un en büyük yıldızlarındandır. Karizmatik aktör , her rolün aranan başarılı ismidir.

Santa Monica, Kaliforniya'da doğmuştur. Üvey kardeşi William babasının diğer evliliğindendir. 1954 yılında Van Nuys High School'u bitirmiş ve beyzbol bursu ile Colorado Üniversitesi'ne başlamıştır. 18 yaşında annnesinin ölümü nedeni ile başladığı içki problemi nedeni ile bursunu kaybetmiştir. Takiben Brooklyn'de ki Pratt Enstitüsüne başlayarak sahne tasarımı dalında çalışmaya başlamıştır. Halen Sundance, Utah'da ikamet etmektedir. İki kez evlenmiştir.

Redford'un en bilindik rolleri Butch Cassidy ve Sundance Kid, All the President's Men, The Sting, The Natural, The Way We Were, Out of Africa, The Great Gatsby filmlerindedir. Redford yönetmen olarak de Ordinary People, Quiz Show, The Legend of Bagger Vance, The Horse Whisperer, The Milagro Beanfield War, ve A River Runs Through It filmlerinde çalışmıştır. Ordinary People filminin yapımcılığını da üstlenmiştir.

1980 yılında, Redford'un yönettiği, Ordinary People, ona en iyi yönetmen Oscar'ını kazandırmış; 1994 yapımı Quiz Show, en iyi yönetmen adaylığını getirmiş, ancak Forrest Gump filmine karşı kaybetmiştir. Warren Beatty, Clint Eastwood, Mel Gibson, Richard Attenborough, ve Kevin Costner ile beraber, Redford en iyi yönetmen dalında Oscar alan aktörlerin arasında gelmektedir.

1950 lerin sonu ve 60'lı yıllarda Redford bazı televizyon programlarında rol almıştır. Bunlardan bazıları The Twilight Zone, Alfred Hitchcock Presents (üç farklı bölümde), Maverick, Naked City, Route 66 ve Dr. Kildaredir. The Voice of Charlie Pont (ABC, 1962) dizisindeki rolü ile Emmy Ödülü'nde en iyi yardımcı erkek oyuncu adaylığı almıştır. Takiben Broadway sahnelerinde bazı roller almıştır.

1967 senesinde Yönetmen Gene Saks'ın çektiği , Barefoot in the Park filminde güzel oyuncu Jane Fonda ile eğlenceli komedi filminde başarıyla yer almıştır.

Broadway'deki başarılı dönemi sonrası daha büyük roller gelmiştir. Bisexuel bir film yıldızını canlandırdığı Inside Daisy Clover (1965) ve This Property Is Condemned (1966) bunlardan ikisidir. Aynı yıllarda Jane Fonda ile sahnede yakaladıkları sinerji The Chase ve The Electric Horseman (1979) filmlerinde kendini göstermiştir.

1974 yılı Chase filminde yine Jane Fonda ve Marlon Brando ile birlikte oynmaıştır. Aynı yılda The Great Gatsby adlı dram filminde Mia Farrow ile başrolleri paylaşmış ve bu film 2 oscar ödülünü kazanmıştır.

Paul Newman ile oynadığı Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) filmi perdedeki imajının gelişmesinde önemli bir basamak olmuş, ve Paul Newman iel iyi birer ekip olmuşlardır.

Yine Paul Newman ile bir başka rolü paylaştığı film ise 1973 senesindeki 7 Oscarlı The Sting filmi olmuştur. Bu filmde Reford için , kariyeri adına önemli bir film olmuştur. Burada dolandırıcı ve ikna etme kabiliyeti yüksek bir adamı canlandırır.

1990 senesinde Yönetmen Sydney Pollack'ın Havana filminde oynamış, ve burada bir devrimciye aşık olan ve hep kazanan kumarbaz'ın , ne kadar iyi bir insan olduğu ve kendine onu sevdirme çabaları anlatılır.

Son filmi ise , Tom Cruise, Merly Streep ile rollerini paylaştığı ve kendi yönettiği Lions for Lambs'dir.

Jeremiah Johnson adlı film sayesinde, Redford'un tipi, Berardi ve Milazzo'nun yarattığı ünlü İtalyan çizgi romanı Ken Parker'a esin kaynağı olmuştur.

2001 senesinde başarılı Yönetmen Tony Scott'un Spy Game adlı filminde rol almıştır.

2002 yılında Akademi onur ödülü'ne layık görülmüştür.