Poster Doğum tarihi : 12 Ekim 1963
Doğum yeri : Hokkaido, Japonya

Biyografi Özeti:
Satoshi Kon 12 Ekim 1963'te Hokkaido'da dünyaya geldi. 1980'de, kendi tarzını derinden etkileyen Katsuhiro Otomo'nun ilk çalışması Domu'yu fark etti. Musashino Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitim gördü ve 1987'de Görsel-İşitsel tasarım alanında onur diploması aldı. Bir yandan okuluna devam ederken, diğer yandan da Young dergisinde de yayınlanan, ilk eseri Kaikisen (Ligne de...Tam Metin için tıklayın...

Satoshi Kon 12 Ekim 1963'te Hokkaido'da dünyaya geldi. 1980'de, kendi tarzını derinden etkileyen Katsuhiro Otomo'nun ilk çalışması Domu'yu fark etti. Musashino Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitim gördü ve 1987'de Görsel-İşitsel tasarım alanında onur diploması aldı. Bir yandan okuluna devam ederken, diğer yandan da Young dergisinde de yayınlanan, ilk eseri Kaikisen (Ligne de reflux) üzerine çalışıyordu. Benzersiz tarzı, Anime sektörüne, Katsuhiro Otomo'nun senaryosunu yazıp, tasarımlarını yaptığı Roujin Z (1991) isimli animenin set tasarımcılığını yaparak girdi. Bu kesişme, ikilinin hayatında uzun bir birlikteliğin habercisi oldu.

Takip eden sene içinde hemen World Appartment Horror filmi üzerinde çalışmaya başladılar. Otomo tarafından yönetilen bu baş döndürücü projenin yardımcı senarist koltuğunda oturdu Satoshi Kon. Filmin hikayesi, deliren akrabasının yerine bir apartmana, oradaki tuhaf kiracıları çıkartmak için gönderilen bir yakuzayı anlatır. Yayımlanmasından birkaç ay sonra, Satoshi, filmi mangaya adapte etti. İlk dönem çalışmaları arasında Mamoru Oshii'nin yönetmenliğini yaptığı Patlabor 2: The Movie (1993) de bulunuyordu. Filmin ardından kısa bir süre Oshii ile birlikte Seraphim: 266613336 Wings isimli mangayı hazırladı. 1996 yılında yönetmenliğini Koji Morimoto'nun yaptığı Magnetic Rose'un senaryosunu yazdı. Yönetmenliğe geçişini Perfect Blue ile yapan Satoshi Kon, bu filminin ardından eleştirmenler tarafından büyük takdir alan Millenium Actress ve Tokyo Godfathers filmlerini yönetti. 2004 yılında 13 bölümden oluşan Paranoia Agent TV serisine imza attı.

Satoshi Kon, anime sektöründeki ilk döneminden itibaren elde etmiş olduğu animasyon ve tasarım tecrübesini sanat konusundaki birikim ve yeteneği ile birleştirerek yönetmenliğini yaptığı projelerin görsel koordinasyonunu da gerçekleştirmiştir. Hem bir yazar, hem bir tasarımcı, hem de bir animatör olarak projelerinin aktif olarak içerisinde bulunması Satoshi Kon filmografisinin başarısının ana nedenidir.