Filmin Posteri Doğum tarihi : 10 Mart 1971
Doğum yeri : St. Louis, Missouri, ABD
Ödüller : Altın Küre ödülü aldı

Biyografi Özeti:
Jonathan Daniel "Jon" Hamm (d. 10 Mart 1971, Missouri), ABD'li aktör. 1960'larda geçen Mad Men dizisindeki Don Draper rolü ile 2008 yılında drama dalında TV dizilerinde en iyi başrol erkek oyuncu dalında Altın Küre Ödülü'nü kazanmıştır. Hamm St. Louis, Missouri'de doğmuş ve büyümüştür. Aktör oyunculuğun ilk tadını 6 yaşında iken oynadığı Winnie the Pooh...Tam Metin için tıklayın...

Jonathan Daniel "Jon" Hamm (d. 10 Mart 1971, Missouri), ABD'li aktör.

1960'larda geçen Mad Men dizisindeki Don Draper rolü ile 2008 yılında drama dalında TV dizilerinde en iyi başrol erkek oyuncu dalında Altın Küre Ödülü'nü kazanmıştır.

Hamm St. Louis, Missouri'de doğmuş ve büyümüştür. Aktör oyunculuğun ilk tadını 6 yaşında iken oynadığı Winnie the Pooh adlı oyunla tatmıştır. Missouri Üniversitesi'nden İngilizce dalında mezun olmuştur. Bir süre lise öğretmenliği yapan Hamm ardından Hollywood'a gitmeye karar vermiştir. 1990'ların sonunda başladığı oyunculuk kariyerinde, başarısız pilot bölümlerin ardından 2000'lerde büyük çıkışını yapmıştır. Providence (1999-2002),The Division (2001-2004) dizilerinde boy gösteren aktör, ayrıca birçok diziye de konuk yıldız olarak katılmıştır. Bu dizilerin arasında CSI: Miami, Related, Numb3rs ve The Sarah Silverman Program gibi popüler diziler de vardır. 2002 yılında We Were Soldiers adlı sinema filminde Mel Gibson'a eşlik etmiştir. 2006-07 yıllarında ilk 6 bölümde What About Brian isimli dizide yer almış, yine aynı sezon The Unit adlı dizide oynamıştır. The Sopranos'un yazarı ve yapımcısı olan Matthew Weiner'ın dikkatini çekmiş ve Hamm'a Mad Men adlı dizide başrol teklif edilmiştir. Dizi ilk sezonunda büyük başarı yakalamış ve 16 dalda altın küre ödüllerine aday gösterilmiştir. Bunlar içinde en iyi drama ve drama dalında en iyi erkek oyuncu adaylıkları da vardır ve bu iki dalda da ödülü almıştır. Aralık 2008'de vizyon giren Dünyanın Durduğu Gün adlı filmde Keanu Reeves, Jennifer Connelly ve Kathy Bates gibi isimlerle beraber başrolde oynamıştır.

Aktris ve yazar Jennifer Westfeldt ile 1997 yılında tanışmış ve o zamandan beri birliktedir. İkili halen Los Angeles'da yaşamaktadır.